Az EU 2020 stratégia egy 10 éves "program terv" - a Lisszaboni Stratégia folytatása, - melynek célja a válságból való kilábalás elősegítése, munkahelyteremtés, valamint egy versenyképesebb, tudásalapú Európai Unió létrehozása.
"El kell döntenünk, kik az új stratégia címzettjei" - hangsúlyozta Győri Enikő. "Ha ezek az unió vezetői, akkor megfelelő, ami eddig történt. Ha viszont a címzettek az unió polgárai, akiket meg akarunk nyerni magunknak, akikkel együtt a mostaninál erősebb, versenyképesebb és a polgárainak többet nyújtó Uniót akarunk létrehozni, akkor a Lisszaboni Szerződés szelleme szerint kell eljárnunk" - folytatta a képviselő asszony.
A Lisszaboni Szerződés nagyobb beleszólást enged az Európai Parlamentnek és a nemzeti parlamenteknek, valamint egy millió európai polgár aláírásával, befolyásolhatja az Európai Unió jogalkotási napirendjét.
A tartalom tekintetében is több érdemi megjegyzést tett a néppárti politikus: "a legfontosabb célnak a munkahelyteremtésnek kell lennie; mindenféle új stratégiának csak ez lehet a kiindulópontja". Ezt követően Győri Enikő részletezte, hogy az EU erősebb lett az eddigi közösségi politikák által. Ezért helytelen, sőt az alapító szerződéssel is szembemegy, ha az új stratégiában nem jelenik meg a kohéziós politika vagy a közös agrárpolitika, amikor ezek elsőrendűen szolgálják az európai polgárok érdekeit. Majd a szolidaritás elvére hivatkozva, a képviselő asszony arra is felhívta a figyelmet, hogy az új stratégiának az Unió összes régiójának az érdekét kell szolgálnia. "A belső kohézió által, köztudottan, az Unió versenyképessége is nő" - hangsúlyozta.
Beszédében Győri Enikő kiemelte: "az EU 2020 stratégiát a tagállami valóságokra kell szabni, s ezek alapján kell meghatározni a kötelező célokat". "Ezáltal elkerülhetjük, hogy a tervek hamar irreálisnak bizonyuljanak" - zárta felszólalását a fideszes európai parlamenti képviselő.