FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Szili Katalin rátámadt Gyurcsányra
A volt házelnök úgy látja, az őszödi beszéd és annak kiszivárogtatása "a szocialista párt történelmi és katasztrofális mértékű elhiteltelenedéséhez" vezetett.
Létrehozva: 2010. március 1., 10:19

Szili Katalin kicsit későn ébredt. Lett volna rá jó három és fél éve, hogy kiharcolja azt, hogy pártja szembenézzen Őszöd árnyékával. Vagyis, hogy derüljön végre fény arra, ki és hogyan szivárogtatta ki a beszédet. A Nemzetbiztonsági Hivatal malmai ugyanis meglehetősen lassan őröltek. Több mint három évre volt szükségük a bonyolult ügy kiderítésére. De állítólag mára már van eredmény. Csak az a kár, hogy a vizsgálat mind a mai napig nem került nyilvánosságra.

Szili Katalin ekkor ébredt, mint Csipkerózsika, midőn a herceg szájon csókolta. Két hónappal ezelőtt elküldött levelében állítólag azt kérte az MSZP elnökségétől, illetve frakcióvezetőjétől, hogy esetleg és netalán hozzák nyilvánosságra a vizsgálat eredményét. Feketén-fehéren.

Hogy a későn ébredésről is késve, két hónap elteltével kapunk hírt, azon már nem is csodálkozunk, persze. Ez utóbbi mozdulat, tehát a levél tényének nyilvánosságra hozatala ugyanis már a szocialista utódlási harc részeként értelmezhető. A feltételezésük szerint bekövetkező katasztrofális vereség utáni marakodás jele. Mert hogyan is fogalmaz a volt házelnök asszony? Az ügy "a szocialista párt történelmi és katasztrofális mértékű elhiteltelenedéséhez" vezetett.

Tehát a vereség miatti pánik nyitányáról lehet szó. Nyilván eddig várt Szili, hogy mikor jön elő Gyurcsány, hogy a leendő ellenzék vezérének szerepkörére bejelentkezzen. És ekkor kívánt lecsapni a levél hírével arra, akit ezek szerint a vereség okának lát.

Szili véleménye szerint mindaddig, amíg a párt és az ország nyilvánossága nem lát tisztán ebben a kérdésben, addig a Gyurcsány és Lendvai felelősségét felvetők támadhatók maradnak, hisz mindenkinek a vezetés mögé kell beállnia. Más kérdés, hogy Gyurcsány formálisan nem része a vezetésnek. Ráadásul Szili szerint épp a megosztottságot idézi elő a kiszivárogtatás körüli ködösítés.

Szili tehát kipakol. Azt mondja, elfogadhatatlan a mind a mai napig tartó hallgatás az ügyben. Úgy véli, a kiszivárogtatásért senki nem vállalta a felelősséget és az eset körülményei sem ismertek.Bár az elnökség egyszer már tárgyalta az ügyet, döntés nem született. Levelét azóta elfektették.

Az is feltűnő, hogy némi ellentmondás látszik feszülni a jelentés ismertté vált eleme és Nyakó István hivatalos közlése között. Az m1 Híradója úgy tudja, "házon belül" rögzítették a beszédet. Nyakó szerint viszont, írja a Népszabadság, "az MSZP egyetlen politikusa sem érintett a kiszivárogtatásban".

A jelek szerint tehát megkezdődött az öldöklő harc a szocialista párt lábon maradó maradványaiért. Gyurcsány továbbra is ragaszkodik az igazság-beszédes verzóhoz. Büszke rá és magasztalja érte - magát. Szili szerint viszont a pártelnök beszédének kiszivárogtatása a párt katasztrofális elhiteltelenítését okozta, és ezért valakinek vállalnia kellene a felelősséget.

A vérre menőnek tűnő csörte további érdekessége, hogy Szili egy oldalvágással Lendvaiba is beleszúr. Nyilván nem véletlen, hogy épp a volt frakcióvezetőt - aki mellesleg a zárt ülésen elhangzottak titokgazdája - szólította fel arra levelében, hogy kezdeményezzen jogi lépéseket az ügyben. Miután Lendvai erre nem tűnt hajlandónak, Szili úgy vélhette, kellő alapot talált a támadásra egy másik vetélytárssal szemben is.

A szocialista párt hátsó fertályán zajló harcok nem túl felemelőek. De az országnak és a pártnak is az a hosszú távú érdeke, hogy a történtek tisztázódjanak, a közelmúlt körüli sumákolás ugyanis mérgezi a demokráciát és árt a szocialista párt újraépítési esélyeinek. Ráadásul a vereség után az új kormány nyilván mindent meg fog tenni az NBH anyagának nyilvánosságra kerüléséért. Tegyük hozzá, nagyon helyesen. Az országot megrázó ügyben nincs helye a tények elhallgatásának.