Szerbia természetes, történelmileg, kulturálisan és politikailag meghatározott helye az Európai Unió - fogalmazott a politikus a Vuk Jeremic szerb külügyminiszterrel megtartott találkozó után, hozzátéve, hogy országa segíteni fogja a balkáni országot az EU-hoz történő közeledésben.
Kouchner szerint a szerb EU-tagságnak nem feltétele, hogy Belgrád elismerje a független Koszovót. Kompromisszumra azonban szükség van Szerbia és volt tartománya között - tette hozzá.
Vuk Jeremic szerint Belgrád is azt szeretné, ha kompromisszum születne Koszovó státusát illetően. Mint mondta, a kompromisszumba nem fér bele a volt szerb tartomány egyoldalúan kikiáltott függetlensége, amelyet Szerbia nem tud elfogadni.
Bernard Kouchnert fogadta Boris Tadic szerb államfő is. A francia külügyminiszter belgrádi tárgyalásainak befejeztével Pristinába utazott, ahol kérte a koszovóiakat: tegyenek megbékélési gesztusokat a szerbek irányában, jelezvén, hogy "Koszovóban nincs sem győztes, sem legyőzött".
"Számítok az önök megbékélési gesztusaira" Szerbiával és a Koszovóban élő mintegy 120 ezer szerbbel szemben - közölte Kouchner a koszovói parlamentben, arra biztatva a helyieket, hogy ne akadályozzák a szerbeknek koszovói vallási helyeik látogatását. Megismételte azt az üzenetét, miszerint "az önök államai (a Szerbia és Koszovó) közötti párbeszéd az előfeltétele" az Európai Unióhoz való későbbi csatlakozásnak.