fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szórólap
2003. szeptember 17., 09:40
A Népszabadság begyújtotta az utánégőt, így még időben csatlakozni tudott az MSZP utcai harcosainak kampányához. A védtelen közterületeken kék füzetet osztanak a mogorva tömeget meggyőzendő, a napilap hasábjain pedig Teller Ede feddi meg posztumusz állásfoglalásában a magyar ellenzéket. A kétfajta szórólap egy tőről fakad, egy gondolat ihlette őket. És egyként hamis mind a kettő.

Halála előtt Teller Ede nem írt állásfoglalást hazánkról. A Népszabadságban közzétett levél hamisítvány, az első betűtől az utolsó írásjelig. Ez már hétfő este kiderült, amikor Susan Houghton, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium sajtóosztályának igazgatója cáfolta a napilapban megjelent állításokat. Teller Ede titkárai a Livermore-nál és a Hoover Intézetnél, illetve Gen Phillips, a professzor titkárnője szintén ezt nyilatkozták. Eötvös Pál, a Népszabadság főszerkesztője ellenben húszra lapot kért: kijelentette, hogy az újság továbbra is hitelesnek tartja a levelet. Húszra lehet lapot kérni, csak nevetségessé válik az illető. Eötvös Pál nevetségessé vált.

A Népszabadság súlyos helyzetbe hozta magát. A levél első olvasatra is nagyon gyanús. A történtek után pedig egyértelműen hamis. Buta módon hamis. Dilettáns módon hamis. A Népszabadság mindenféle ellenőrzés és forráskritika nélkül közölte egy halott világhíresség állítólagos politikai állásfoglalását. Nem akadt egy újságíró sem, aki felemelje a telefont, bár egyetlen hívással tisztázhatott volna mindent. A Népszabadságnál sem buták, sem amatőrök nem dolgoznak. A Népszabadságnál zömmel profik dolgoznak. Nem hiba történt. A Népszabadság vezetői egy pillanat alatt hitelesnek fogadták el Teller Ede lesújtó véleményét a magyar ellenzékről, azért, mert hitelesnek akarták elfogadni. A vágyak vették át a gondolkodás szerepét. Ez a baj.
A Népszabadság tegnap még mindig kötötte az ebet a karóhoz. A zömmel profik megérezték a bajt. Keményen dolgoztak. Első oldalas címük valóságos remekmű. "Teller-levél: cáfolat és megerősítés". Mint láttuk, a levél valódiságát minden érintett cáfolta. Zeley László azonban megerősítette.

Zeley László arról nevezetes, hogy ő szállította az állásfoglalást a Népszabadságnak. Mint mai lapszámunkból kiderül: az állítólagos Teller-levél tartalma nem más, mint Zeley László politikai véleményének rövid összefoglalása. Zeley László, az interkontinentális holló. Viszem én, hozom én válaszát három nap. Zeley László elmondta: birtokában van a beszélgetésről készült eredeti feljegyzés. A feljegyzés. Zeley László nem hétköznapi ember, színes, pezsgő forgatagban múlatja napjait, naponta több világhírű tudós diktál neki különböző állásfoglalásokat, így nyilván megunta mindegyiket magnóra rögzíteni. Balszerencse. Most jól jönne egy hangfelvétel. De hát csak feljegyzés van. Seres László, a Népszabadság vezércikkírója elegánsan átlépett a cáfolatokon, mintha el sem hangzottak volna, és úgy vélekedett, hogy a levelet "a bírált illetékeseknek kommentálniuk illene, nem pedig megkérdőjelezniük". Mivel a hamisítvány rólunk is szót ejtett, illetékesnek tartjuk magunkat. Seres László kívánsága teljesült: ha óhajtja, ezt az írást felfoghatja kommentárnak.

Bár a történet nem előzmény nélküli, a Népszabadság eddig tekintélyes lap volt. Mértékadó, tartották róla. Ha valaki nem találta a mértékét, ők rögtön odaadták a sajátjukat. Ezt jó ideig nem tehetik többé. Teller Ede szakmai önéletrajza a síron túl is folytatódik: nemcsak a Szovjetunió, de a Népszabadság megrendüléséhez is hozzájárult, bár ez utóbbit tudtán és akaratán kívül tette.
Teller professzor úr halott. Nyugodjék békében.
Más újság nincs.

Csermely Péter, Magyar Nemzet, 2003. szeptember 17.