ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Svájc GMO mentes marad

A svájci parlament 3 évvel meghosszabbította az országos moratóriumot a genetikailag módosított növényekre. Így Svájc 2013-ig biztosan génmódosítás-mentes marad. A Greenpeace üdvözli a svájci moratórium megújítását.
Létrehozva: 2010. március 10., 12:00 | Utoljára frissítve: 2010. március 10., 12:01
nyomtat küld

"Nagyon örülünk, hogy parlamenti politikusaink a lehetséges egészségügyi aggályok és a közvélemény preferenciái mellett figyelembe vették azt a gazdaszervezetek és a szakértők által rendszeresen hangoztatott tényt, miszerint a génmódosított növénytermesztés a gazdaság számára sokkal több kockázattal jár, mint amennyi rövid távú előnnyel az azt alkalmazók számára."- mondta el Marianne Kuenzle, a svájci Greenpeace GMO-szakértője.

A GM burgonya március eleji engedélyezése erős nemtetszést váltott ki az EU tagállamok között. Görögország, Ausztria, Luxemburg, Olaszország, Magyarország és Franciaország is nyilvánosan kijelentette, hogy már keresi a módját, hogy miként tudnák megakadályozni, hogy területükön GM burgonyát termesszenek. Jelenleg 6 EU tagország (Ausztria, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország és Luxemburg) tiltja az EU-ban 2010 márciusáig egyedüliként engedélyezett, genetikailag módosított MON810 kukorica termesztését.

"Míg Barroso, az EU Bizottság Elnöke egy veszélyes genetikai kísérletbe kezd, addig a Svájc által meghosszabbított, génmódosított növények termesztésére hozott moratórium továbbra is védi a környezetet, a mezőgazdaságot és a fogyasztókat. - jelentette ki Myrto Pispini, a Greenpeace nemzetközi mezőgazdasági kampányfelelőse. - Az EU-nak ezt a példát kellene követnie és moratóriumot hirdetni az összes GM élelmiszerre."

"Országunk érdeke az, hogy megtartsa génmódosítás-mentes státuszát és azt várjuk Gráf József miniszter úrtól, hogy ezt megőrizendő minél előbb tiltsa be a Bizottság által engedélyezett génmódosított Amflora burgonyát. A GMO növények terjedése komolyan veszélyezteti a minőségi magyar élelmiszerek, a hazai termőföld értékét. Kísérletek szerint pedig hatástalanná teheti az antibiotikumos gyógyszeres kezeléseket "- tette hozzá Tömöri Balázs, a Greenpeace magyar kampányfelelőse.

A GM növények az elavult intenzív mezőgazdasági modell részei, amely továbbra is folytatja a környezetre káros vegyi anyagok használatát, nem képes magasabb terméshozamokat produkálni és nem nyújt megoldást az élelmiszerválságra vagy a klímaváltozásra sem. A GM növények továbbá megjósolhatatlan veszélyt jelentenek mind az emberi, mind az állati egészségre. 2009-ben a GM növények termesztési területe 12 %-kal csökkent az Európai Unióban. A génmódosított növények visszaszorulásának okai, az országos tilalmak mellett, többek közt a GM vetőmagok magas ára, a GM növények piacának hiánya és a szigorú mérések, melynek elvégzése a GM növények szétválasztását szolgálja a szomszédos földek hagyományos vagy organikus termelésétől.

A Greenpeace támogatja az ökológiai gazdaságokat világszerte: olyan gazdálkodást, ami védi a talajt, a vizet, a klímát. Olyan gazdálkodást, amely dömpingárú helyett a minőségi élelmiszerre teszi a hangsúlyt, mely hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához és nem szennyezi a környezetet vegyi anyagokkal és GMO-kal.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések