FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Svájc GMO mentes marad
A svájci parlament 3 évvel meghosszabbította az országos moratóriumot a genetikailag módosított növényekre. Így Svájc 2013-ig biztosan génmódosítás-mentes marad. A Greenpeace üdvözli a svájci moratórium megújítását.
Létrehozva: 2010. március 10., 12:00 | Utoljára frissítve: 2010. március 10., 12:01

"Nagyon örülünk, hogy parlamenti politikusaink a lehetséges egészségügyi aggályok és a közvélemény preferenciái mellett figyelembe vették azt a gazdaszervezetek és a szakértők által rendszeresen hangoztatott tényt, miszerint a génmódosított növénytermesztés a gazdaság számára sokkal több kockázattal jár, mint amennyi rövid távú előnnyel az azt alkalmazók számára."- mondta el Marianne Kuenzle, a svájci Greenpeace GMO-szakértője.

A GM burgonya március eleji engedélyezése erős nemtetszést váltott ki az EU tagállamok között. Görögország, Ausztria, Luxemburg, Olaszország, Magyarország és Franciaország is nyilvánosan kijelentette, hogy már keresi a módját, hogy miként tudnák megakadályozni, hogy területükön GM burgonyát termesszenek. Jelenleg 6 EU tagország (Ausztria, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország és Luxemburg) tiltja az EU-ban 2010 márciusáig egyedüliként engedélyezett, genetikailag módosított MON810 kukorica termesztését.

"Míg Barroso, az EU Bizottság Elnöke egy veszélyes genetikai kísérletbe kezd, addig a Svájc által meghosszabbított, génmódosított növények termesztésére hozott moratórium továbbra is védi a környezetet, a mezőgazdaságot és a fogyasztókat. - jelentette ki Myrto Pispini, a Greenpeace nemzetközi mezőgazdasági kampányfelelőse. - Az EU-nak ezt a példát kellene követnie és moratóriumot hirdetni az összes GM élelmiszerre."

"Országunk érdeke az, hogy megtartsa génmódosítás-mentes státuszát és azt várjuk Gráf József miniszter úrtól, hogy ezt megőrizendő minél előbb tiltsa be a Bizottság által engedélyezett génmódosított Amflora burgonyát. A GMO növények terjedése komolyan veszélyezteti a minőségi magyar élelmiszerek, a hazai termőföld értékét. Kísérletek szerint pedig hatástalanná teheti az antibiotikumos gyógyszeres kezeléseket "- tette hozzá Tömöri Balázs, a Greenpeace magyar kampányfelelőse.

A GM növények az elavult intenzív mezőgazdasági modell részei, amely továbbra is folytatja a környezetre káros vegyi anyagok használatát, nem képes magasabb terméshozamokat produkálni és nem nyújt megoldást az élelmiszerválságra vagy a klímaváltozásra sem. A GM növények továbbá megjósolhatatlan veszélyt jelentenek mind az emberi, mind az állati egészségre. 2009-ben a GM növények termesztési területe 12 %-kal csökkent az Európai Unióban. A génmódosított növények visszaszorulásának okai, az országos tilalmak mellett, többek közt a GM vetőmagok magas ára, a GM növények piacának hiánya és a szigorú mérések, melynek elvégzése a GM növények szétválasztását szolgálja a szomszédos földek hagyományos vagy organikus termelésétől.

A Greenpeace támogatja az ökológiai gazdaságokat világszerte: olyan gazdálkodást, ami védi a talajt, a vizet, a klímát. Olyan gazdálkodást, amely dömpingárú helyett a minőségi élelmiszerre teszi a hangsúlyt, mely hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához és nem szennyezi a környezetet vegyi anyagokkal és GMO-kal.