Katona Béla
az Országgyűlés Elnöke részére
Helyben
Tisztelt Elnök Úr!
"Ön szerint a Magyar Köztársaság Alkotmányát tisztelő emberre vall-e az Önök miniszterelnök-jelöltjének viselkedése, aki szükségesnek tartja firtatni a gyerekeit oktató pedagógusok nézeteit?" címmel a Házszabály 91. §-a alapján kérdést kívánok benyújtani Hiller István, oktatási és kulturális miniszterhez. A kérdésre írásban várom válaszát.
Tisztelt Miniszter Úr!
Ha finoman fogalmazunk, akkor is elmondható, hogy az elmúlt nyolc esztendő nem kerül a közoktatás arany oldalaira. Nem fér bele az írásbeli kérdés "műfajába" az összes gond, probléma felsorolása, amit az Önök hozzánemértése okozott. Röviden fogalmazva: évről évre pénzt vettek el a közoktatástól, szétzilálták az intézményrendszert, amiért csökkent az oktatás teljesítőképessége, a leszakadók rétegek gyerekeinek lemaradása.
Az elmúlt nyolc esztendőben több tucatszor változtatták, toldozgatták-foldozgatták a közoktatási törvényt. A kormányzó pártok hetente újabb és újabb ötletekkel álltak elő, ezzel folyamatos bizonytalanságban tartva az oktatásügy szereplőit, akik egy idő után mind kevésbé tudták követni, hogy Önök tulajdonképpen mit is akarnak. (Ez nem véletlen, hiszen sokszor Önök sem tudták.)
A költségvetési törvényben folyamatosan csökkentették (legutóbb már alkotmányosan aggályos módon, tanév közben) az állami hozzájárulás mértékét, és a jogosultság szabályait állandóan változtatták. A drasztikus elvonások mára a közoktatást a 8 évvel ezelőtti pénzügyi szint alá süllyesztették, osztályokat kellett összevonni, intézményeket bezárni, pedagógusokat utcára tenni, az alapfokú művészetoktatási intézményhálózat pedig már évek óta folyamatosan a felszámolás határán áll.
Nőtt az iskolai agresszió. 2008 júniusában Ön bizottságot állított fel ennek vizsgálatára. A bizottság működése végén aztán arra jutott, hogy a pedagógusok felelősek mindenért. Épp csak az ment feledésbe, hogy az Önök kormányzása alatt egy szó nem esett az iskolai nevelés fontosságáról, a mind súlyosabb gondokat észre sem vették, nemhogy a kisujjukat mozdították volna érte. Sőt, a pedagógusokat teljesen magukra hagyták az egyre nagyobb iskolai gondokkal, a tanórán kívüli nevelés forrásait elvették, és amikor Önöknek tenniük kellett volna, gyöngének és tehetetlennek bizonyultak.
Tisztelt Miniszter Úr!
A példákat hosszan sorolhatnám. Ennek ellenére úgy látszik, hogy Önöknek még mindig nem volt elég. Most, kormányzásuk végéhez közeledve is szükségesnek látták, hogy megalázzák a pedagógusokat.
Az MSZP miniszterelnök-jelöltje nemrégiben, egy pártpolitikai fórumon a következőket mondta: "Nem akarok olyan országban élni, ahol az alapján kell iskolát választanom a gyerekemnek, hogy ott milyen a hovatartozása, a pártállása az iskolaigazgatónak." Ezek a mondatok azt sugallják, hogy az oktatásban dolgozók nem törvénytisztelő állampolgárok, hanem a politika lealacsonyítható bábjai.
Tisztelt Miniszter Úr!
Ön - szokásához híven -most sem védte meg a pedagógusokat, most sem állt ki a tanárok és tanítók mellett. Ön megint hagyta, hogy pártjának egyik első embere tisztességtelen pártpolitikai támadást intézzen a pedagógusok, az intézményvezetők ellen.
Tisztelettel emlékeztetem arra, hogy az elmúlt nyolc esztendőben Önök voltak hatalmon. Az Önök hozzánemértése, pártpolitikai alkui miatt került az oktatás mára nagyon nehéz helyzetbe. Az pedig, hogy a gyermekeinknek még van hová iskolába járni, ott megfelelő színvonalú oktatásban és nevelésben részesülnek, figyelnek rájuk, nem Önöknek, hanem az áldozatos és tisztességes munkát végző pedagógusoknak, intézményvezetőknek köszönhető.
Ennek dacára Önöktől az oktatásban dolgozók már jó ideje nem várhatnak és nem remélhetnek semmit. Az viszont az emberek elvárják, hogy a gyerekeiket nevelő pedagógusokat Ön és a szocialista miniszterjelölt ne próbálja lejáratni, és ne próbálja a gyerekeit oktató pedagógusok politikai nézeteit kutatni.
Tisztelt Miniszter Úr!
Egyetért-e Ön azzal, hogy a szocialista miniszterelnök-jelölt a törvényeket semmibe vevő, politikailag éretlen, ingatag állampolgárnak próbálja beállítani a pedagógusokat?
Ön szerint demokratára vall-e, törvényes-e az Önök miniszterelnök-jelöltjének viselkedése, aki szükségesnek tartja firtatni a gyerekeit oktató pedagógusok nézeteit?
Ön szerint a Magyar Köztársaság Alkotmányát tisztelő emberre vall-e az Önök miniszterelnök-jelöltjének viselkedése, aki szükségesnek tartja firtatni a gyerekeit oktató pedagógusok nézeteit?
Budapest, 2010. március 8.
Zsigó Róbert