fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Aggódik az EP a kubai és a fehéroroszországi helyzet miatt
2010. március 11., 01:38
Aggodalmának adott hangot szerdán az Európai Unió (EU) a kubai politikai foglyok helyzete, az Európai Parlament (EP) pedig az emberi jogok fehéroroszországi megsértései miatt.

Az EP strasbourgi plenáris ülésén Andris Piebalgs fejlesztéspolitikai EU-biztos fejezte ki sajnálatát amiatt, hogy február 23-án belehalt az éhségsztrájkba a politikai okokból bebörtönzött Orlando Zapata.

"El kell kerülnünk, hogy ilyesmi megismétlődhessen" - mondta Piebalgs.

Diego López Garrido, az unió soros elnökségét betöltő Spanyolország EU-ügyi államtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy a karibi szigetországban mintegy kétszázan vannak politikai okokból börtönben. Egyikük, Guillermo Farinas két hete szintén éhségsztrájkot folytat, ezzel próbálja elérni 26 beteg társának szabadon engedését. Farinas már nagyon rossz állapotban van - mondta a spanyol külügyi vezető. Kiemelte a kubai kormányzat felelősségét, de hozzátette: az Európai Unió is visel felelősséget abban az értelemben, hogy a Kubával folytatott politikai párbeszédnek a kubai néppel való szolidaritást kell szolgálnia.

Piebalgs is tett olyan kijelentést, hogy a Kubának szóló fejlesztési támogatás nem a havannai kormány, hanem a nép támogatását jelenti.

Az Európai Parlament csütörtökön szavaz a Kubával kapcsolatos állásfoglalás-tervezetről.

Már szerdán megszavazta viszont az EP azt a határozatot, amelyben a testület kifejezésre juttatja nyugtalanságát az emberi jogok fehéroroszországi megsértései miatt. A határozatban követelik a véleményük miatt szabadságuktól megfosztottak szabadon engedését, illetve azt, hogy a minszki hatóságok hagyjanak fel az internetet korlátozó cenzúrával.

A képviselők figyelmeztettek: az utóbbi időszak eseményei nyomán az EU arra kényszerülhet, hogy újra érvénybe lépteti a Fehéroroszországgal szembeni, 2008-ban felfüggesztett szankciókat, amelyek egyebek közt eltiltották Aljakszandr Lukasenka elnököt az uniós országokba való belépéstől.

Az EU Fehéroroszországgal kapcsolatos legújabb keletű kifogásai részben a lengyel kisebbség egyik szervezetével szembeni, elnyomó jellegű hatósági fellépéssel kapcsolatosak.

(MTI)