FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Új korszak kezdete
Demján Sándor hat pontos ajánlatából ötöt bevállalt Orbán Viktor. A legesélyesebb kormányfő-jelölt csak az euró bevezetésének kitolását nem fogadta el.
Létrehozva: 2010. március 11., 09:46 | Utoljára frissítve: 2010. március 11., 10:52

Gesztusértékű találkozóra került sor a Művészetek Palotájában hétfőn lezajlott gazdasági fórumon. A Vállalkozók Országos Szövetsége által jegyzett rendezvény célja az volt, hogy a gazdasági vezetők találkozzanak a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjével, Orbán VIktorral és gazdasági tanácsadójával, Matolcsy Györggyel.

A találkozót széleskörű érdeklődés övezte, a VOSZ vezetősége mellett érdekképviseleti vezetők és az ágazati szövetségek küldöttei vettek részt a médianyilvános eseményen.

Demján Sándor, a hazai vállalkozók doyenje, bevezetőjében egy olyan hatpontos csomag-javaslattal állt elő, amelynek teljesülése a szervezet megítélése szerint alapvető feltétele annak, hogy a kormányváltás után megindulhasson a hazai gazdaság kilábalása a recesszióból. Szerinte a hazai kis- és középvállalatok körüli üzleti klíma megváltoztatása lenne az első lépés ebbe az irányba.

Demján programpontjait az egyik gazdasági hírportál a következőképp foglalta össze:

Négy-hat éven belül mintegy 10-12 százalékkal csökkenő adóterhelés, a magyar vállalkozások "helyzetbe hozása" a hazai közbeszerzéseken, tíz év alatt egymillió új munkahely életre hívása, valamint az uniós források átcsoportosítása a gazdaság, ezen belül pedig a kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatására.

Záróbeszédében a Fidesz elnöke a következő vállalásokat tette:

Az adóterhelés régiós átlagra hozása (a vállalkozások esetében 4, a lakosság esetében 6 év alatt). 2012-től az uniós pályázatokon a hazai győztesek arányát is fel lehet hozni a régiós átlagra. Értékteremtő piacgazdaságot kell teremteni, úgy, hogy idővel az európai pályázatok nagyjából fele a kkv-k számára legyen hasznos. Kérdésre válaszolva kilátásba helyezte, hogy az üzletrészek öröklésénél az illeték megszüntethető - nemcsak a vállalkozások, hanem a magánszemélyek esetében is.

Bár konkrét vállalások ezek, önmagukban nem sokat mondanak. Hiszen a gazdaság működésbe hozásának sok más - külső és belső - feltétele van. És - legalábbis a belső feltételeket - még meg kell teremteni, a külsők alakításában is tevékeny részt kell vállalnia az új kormánynak.

Ám a Fidesz és a VOSZ egymás felé tett gesztusa nagyon fontos üzenetet hordoz. Azt jelzi, hogy mind a gazdasági szféra vezetői, mind a kormány leendő vezetője és a gazdasági irányítása is belátta, hogy egymás nélkül, és különösképp egymás ellen nem boldogulhatnak. A nemzeti érdek fideszes jelszava itt rögtön konkrét jelentést öltött magára - a kormány a nemzeti gazdaság hatékony támogatása mellett kötelezte el magát. A gazdasági élet meghatározó erői pedig világossá tették, hogy nem céljuk egy új, valószínűleg jobboldali kormány életének megnehezítése, ne adj isten, ellehetetlenítése.

Ráadásul Orbán a nem hazai, de a hazai gazdaságban résztvevő multinacionális cégek felé is küldött üzenetet. Világossá tette, hogy nem fog anti-globalizációs politikát folytatni, viszont elvárja, hogy a nagy nemzetközi cégek is tevékenyen és áldozatokat is vállalva részt vegyenek a hazai gazdaság talpra állításában. Hiszen a mozgásba lendülő piac a garanciája annak, hogy a nagyok megtarthatják, esetleg növelhetik itteni bevételeiket, s ezért - ha látják a másik fél törekvését is a helyzet normalizálására - feltehetőleg ők is hajlandóak lesznek áldozatot vállalni.

Orbán vendégeskedése egy olyan új korszak kezdete is lehet, amelyet az határoz meg, hogy a Fidesz és a gazdasági élet vezetői nem egymás ellen játszanak, hanem érdekközösségüket felismerve egyfajta politikai-gazdasági koalíciót alkotnak - természetesen a hazai piacgazdaság újabb helyzetbe hozásának igényével. És függetlenül a politikai ízlésválasztástól - meg a közvetlen állami megrendelések érkezésétől.