fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nemzeti ügyekre és közösségi összefogásra van szükség
2010. március 15., 16:59
"Az emlékezőket gyakran éri az a vád, hogy bűnös módon aktualizálnak. Már miért ne tennék? Az ünnepek mégiscsak valamiféle közmegegyezésen alapszanak. Felmutatnak valami kitüntetett fontosságú erényt, vagy épp egy sorsfordító jelentőséggel bíró lenyűgöző pillanatot. S amióta világ a világ, az emlékezők e kitüntetett erényekhez és pillanatokhoz mérik a jelent. Ha tisztelettel adózunk bátor és bölcs eleink munkássága előtt, akkor szembe kell néznünk azzal is, hogy a ránk hagyományozott örökséggel miként is bánunk" - fogalmazott Bencsik János a bánhidai szoborkertben megtartott tatabányai március 15-ei ünnepségen.

A polgármester, országgyűlési képviselő hangsúlyozta: "A reformkor vidéki Magyarországát az ingyen robot, a dézsmakötelezettség, és a törvény előtti különbözőség sújtotta. A mai Magyarország munkavállalói is hasonlóan éreznek - legyenek azok a mezőgazdaságban, az iparban, a szolgáltatásban, vagy épp a közszolgálatban dolgozók -, hiszen mára odáig jutottak, hogy fizetéseikből a saját, és családjaik testi, lelki, szellemi erejét sem képesek megújítani. Mindeközben pedig az állam elhagyta szolgálati helyét, és nem a nemzeti erőforrás-gyarapító rendszerek - az oktatás, az egészségügy - megerősítésére, hanem azok leépítésére törekszik."

Bencsik János emlékeztetett arra, hogy egymás után számolják fel a hazai vállalkozásokat, s nyomukban pedig egyre markánsabban érvényesül a fokozódó munkanélküliség szorítása. A politikus rámutatott: "Két évtizeddel ezelőtt azért fogtunk össze, hogy a közéletben alapkötelezettséggé váljon a felelősség, a tisztesség, és az elszámoltathatóság. Az elmúlt években viszont egyre távolabb kerültünk eredeti céljainktól, pedig a szabad élet alapja a törvényes rend. Egy társadalom életében legfontosabb a rend, mely megadja a hétköznapok biztonságát, a boldogulás alapfeltételeit. Helyre kell tehát állítanunk a törvényes rendet! Fel kell tárni az igazságot az elmúlt évek visszaéléseivel kapcsolatosan. Csak a felelősség megállapítása és jogállami elszámoltatás állíthatja helyre a jogállamba vetett hitet. Egyértelművé kell tenni azt is, hogy a magyar társadalom szolidaritása csak azoknak jár, akik tiszteletben tartják a törvényeket!"

Bencsik János ünnepi beszédében kiemelte: "Most is nemzeti ügyekre van szükségünk, amelyekért együtt tudunk küzdeni, amelyekkel a többség azonosulni tud. 1848 tavaszán felelős, dolgozni, építeni akaró, és változtatni képes emberek álltak az ország élére. Olyanok, akik tudták, hogy nincsen előre kitaposott út, csak olyan, amelynek a köveit személyes erőfeszítéssel, közösségi összefogással lehet kirakni." A polgármester szólt arról is, hogy a tatabányaiak már tudják, hogy mit jelent a közösségi összefogás, hiszen azt itt élők húsz éve együttműködnek a város gyarapodásáért és átvészelték a legnehezebb időszakokat is. Éppen ezért úgy látja, hogy "az újra felépített bizalommal, kitartással ismét képessé válhatunk újrafogalmazott céljaink elérésére. Itt az idő tehát arra, hogy megerősítsük szövetségünket, melyet húsz évvel ezelőtt kötöttünk városunk és nemzetünk életének megújítására!"

A polgármester, országgyűlési képviselő elmondta: "Itt az idő, hogy talpra állítsuk a gazdaságot. Minden teljesítmény munkából születik. Hogy újra munkahelyeket teremthessünk, stabil és kiszámítható gazdasági környezetre van szükség. Csökkenteni kell a vállalkozások adminisztrációs kötelezettségeit. Kevesebb kötelezettségre, de szigorúbb ellenőrzésre, a silány termékek piacról történő száműzésére van szükség. Helyre kell állítani a települések gazdaságfejlesztési tevékenysége és a települések bevételei közötti közvetlen kapcsolatot, mert a helyi adóbevételek ma a közszolgáltatások állam általi elégtelen finanszírozását fedezik. A világ lassan visszatér az emberiség létalapjaihoz: a termőföldhöz, a vízhez, élelemhez és az energiához. Miután e természeti kincsekben ugyan bővelkedünk, mégis felelősséggel kell velük gazdálkodnunk, hogy az utánunk jövő nemzedékek is bővelkedhessenek bennük."

Bencsik János Kossuth Lajos gondolataival zárta ünnepi beszédét: "A haza örök, s nemcsak az iránt tartozunk kötelességgel, amely van, hanem az iránt is, amely lehet, s lesz."

(fidesz.hu)