FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat |
Nyomtatás Ablak bezárása |
1848-as emlékoszlopot avattak a tatai várudvaron
|
|
A Tatai Polgári Körök Szövetsége kezdeményezésére és gyűjtése nyomán emeltek 1848-as emlékművet Tatán, a vár udvarán. Gyulavári Pál Csabdin élő szobrászművész alkotása idézi meg mostantól a városban történt forradalmi eseményeket, s a szabadságharc történéseit. A március 14-én felavatott klasszikus emlékoszlop faragványai, a feliratok, a tradicionális forma, s a tetején álló, leeresztett szárnyú turulmadár elegáns, megkapó és sajátos hangulatot tükröző alkotás. |
|
Létrehozva: 2010. március 16., 18:32 |
A 162 évvel ezelőtti időjáráshoz hasonlóan március idusán ezúttal is hideg volt, de a fiatalok dalai, versei s az elhangzó beszédek fellelkesítették az ünneplő társaságot. Horváthy Lóránt alpolgármester a közöny ellen emelte fel szavát, Michl József polgármester pedig a helyi '48-as közszereplőket idézte meg beszédében.
A mintegy négymillió forintos értéket képviselő mű költségeinek több mint felét közadakozásból gyűjtötték össze.
Garay János szavaival köszöntötte a megjelenteket Michl József polgármester a városközpontbéli koszorúzást követően, ahol Mansbarth Antal, kivégzett mártír pap emléktáblájánál rótták le kegyeletüket az ünneplők. "Csak törpe nép felejthet ősi nagyságot,/ Csak elfajult kor hős elődöket,/ A lelkes eljár ősei sírlakásához,/ S gyújt régi fénynél új szövetneket."
A várudvari megemlékezésen a tatai eseményeket elevenítette fel a polgármester, s azok neveit sorolta el, akik a városhoz köthetők a forradalmi események kapcsán. Hamary Dániel jurátus hozta elsőként a pesti forradalom hírét szülővárosába, s később is ő szállította a híreket. Fittler Gyula, Torda György, a Takácsy fivérek, Ghyczy Ignác, gróf Eszterházy Pál, a tatai nemzetőrség őrnagya, többszáz tatai és tóvárosi nemzetőr személye ismert a legendás időkből, a részletgazdag faragványok örökítik meg az emlékoszlopon név szerint is őket.
A leleplezett emlékoszlopon spirális alakban felfutó vájatot a nemzeti trikolór ölelte körbe, ez később lekerül a faragványról. E sávban is olvasandó szöveg látható, miként az oszlop számos részén. Gyulavári Pált a Tatai Polgári Körök Szövetsége nevében Horváthy Lóránt elnök kérte fel a szobor elkészítésére, s a kívánság rendhagyó módon bővült különlegessé. Több jelkép is az oldalára került, s nevek, dokumentum-jellegű sorok, amelyeket alaposan körbejárva lehet szemügyre venni, befogadni.
A szobrász az országban mintegy száz turult ábrázoló emlékhelyet keresett fel, hogy megalkothassa a magáét. Azt tapasztalta, gyakran stilizált sasként, sőt, még keselyűszerű madárként is ábrázolják, noha melyik törzs választotta volna jelképéül a dögevő állatot? A turul ornitológiailag a kerecsensólyomhoz hasonlít leginkább, ennek jegyeit örökítették meg eleink a mítoszbeli madár megteremtésekor.
Az avató ünnepségen Horváthy Lóránt alpolgármester a közöny veszélyére hívta fel a figyelmet, amely a dicső múltat is szürke köddel képes borítani. A gazdasági nehézségek ellenére sem lehet úrrá rajtunk a fásultság és a reménytelenség, mondta a helyi politikus, a dicső múltból ilyenkor különösen időszerű erőt merítenünk.