ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Fejlett élőlényeket találtak az antarktiszi jég alatt

Egy rákszerű állatra és egy medúzafélére bukkantak kutatók az Antarktisz közel kétszáz méteres jégtakarója alatt. A kutatók korábban azt feltételezték, az ilyen környezetet legfeljebb pár mikroba bírja ki. Most az a kérdés, hogy mivel táplálkoznak a magasrendű élőlények a fagyos vízben.
Létrehozva: 2010. március 17., 12:16 | Utoljára frissítve: 2010. március 17., 12:21
nyomtat küld

A szokatlanul magasrendű élőlényeket egy 183 méter vastag antarktiszi jégtakaró alatt találták a NASA kutatói. Ebben a mélységben, a jégrétegek alatt semmi fény nincs. Ezért is volt meglepetés a jégtakaró alá most először lefúró kutatók számára, hogy egy kíváncsi rákféle kapaszkodott bele a videokamera kábelébe.

"Abból a feltételezésből indultunk ki, hogy semmi sincs odalent" - kommentálta a felvételekből összeállított kétperces összefoglalót Robert Bindschadler, a NASA Antarktisz-kutatója az Associated Press (AP) hírügynökségnek. "Egy olyan rákot látunk, amit mindenki szívesen megenne reggelire" - fűzte hozzá a mintegy 8 cm hosszú, narancssárga állat felbukkanásához a kutató.

"Őrülten rajongtak" a felbukkanó élőlényekért a sarkkutatók

A szó szoros értelmében nem rákról van szó, hanem egy Lyssianasid amphipodról, a garnélarákkal távoli rokonságban álló élőlényről. Ezzel együtt "őrülten rajongtak" érte, tette hozzá Bindschadler. A tudósok azonosítottak egy csápot is a felvételeken, ami szerintük egy körülbelül 30 centiméteres medúzáé lehet.

A videokamerát egy 20 centiméter átmérőjű résen eresztették le. A felfedezésről szóló felvételt szerdán mutatják be az amerikai geofizikusok egyesületének konferenciáján. A felfedezés nyomán felvetődő legnagyobb kérdés az, hogy mivel táplálkozhatnak a többszáz méter jég alatt az élőlények: míg egyes mikrobák képesek előállítani az óceánban található vegyületekből a táplálékukat, erre a magasrendű élőlények képtelenek, mint ahogy az amphipod is.

A videó valószínűleg annak átgondolására készteti a biológustársadalmat, hogy milyen életformák bírják ki ezeket a kíméletlen feltételeket. "Nem igazán tudjuk elképzelni, mi megy végbe ott lent" - értékelte a felfedezést az AP-nek Stacy Kim, a kaliforniai állami egyetem tengerkutató laboratóriumának munkatársa, aki később kapcsolódott be a NASA-kutatócsoport munkájába.

"Ez az első alkalom, hogy bizonyítékot találtak a magasrendű élet jelenlétére a jégtakaró alatti környezetben" - mondta a felvételekről Cynan Ellis-Evans mikrobiológus, a brit Antarktisz-kutató csoport tagja. Hasonlóan magasrendű élőlényeket már találtak visszahúzódóban levő jégtakaró alatt, de ilyesmire még nem volt példa. Ellis-Evans viszont nem tartja kizártnak, hogy a Lyssianasid amphipod és a medúza csak odaúszott, ahol a fúrás történt, és nem állandó jelleggel él a jég alatt.

Ennek ellentmond az a tény, hogy a fúrás helyszíne több mint 19 kilométerre található a nyílt tengertől a nyugat-antarktiszi területen - vetette fel válaszul Stacy Kim. A kutató nem tartja valószínűnek, hogy a két élőlény ilyen nagy távot tegyen meg csak azért, hogy véletlenül pont a kutatófúrás helyszínén bukkanjon fel.

(ozonenetwork.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések