Brüsszeli tanácskozásukon a külügyminiszterek úgy foglaltak állást, hogy ez az izraeli magatartás hátráltatja a közel-keleti béke megteremtésére irányuló nemzetközi erőfeszítéseket.
Elfogadhatatlannak minősítették, hogy Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő bejelentette: nem fogja korlátozni a megszállt területeken létesített zsidó települések további bővítését.
Miguel Ángel Moratinos, az EU soros elnökségét ellátó Spanyolország külügyminisztere elmondta, hogy az unió a telepes tevékenység teljes befagyasztására szólítja fel Izraelt.
Netanjahu a korábbi tervek szerint szerdán Brüsszelben európai vezetőkkel - köztük Herman Van Rompuy-jel, az Európai Unió elnökével - tárgyalt volna, de hétfőn lemondta a látogatást. Az izraeli kormányfő keddre meghívást kapott a washingtoni Fehér Házba Barack Obama amerikai elnökkel tartandó találkozóra.
A zsidó állam a megszállt területeket illetően egy ideje differenciált megközelítést alkalmaz. Ciszjordániában, vagyis a Jordán folyó nyugati partján tartózkodik a telepek további bővítésétől, ám Kelet-Jeruzsálemben folytatja az építkezéseket, mondván, az egész város egységesen Izraelé.
Az uniós külügyminiszterek tanácskozása után Balázs Péter magyar külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy a közel-keleti problémakörön belül az utóbbi időben Jeruzsálem helyzete vált az egyik fő vitaponttá.
Az utóbbi hetekben tapasztalt újabb feszültségek ellenére megvan a politikai akarat arra, hogy újrakezdődjenek a béketárgyalások Izrael és a palesztin illetékesek között - vélekedett Brüsszelben Tony Blair, a közel-keleti kvartett - ENSZ, Európai Unió, Egyesült Államok, Oroszország - különmegbízottja. Az egykori brit kormányfő az EU-tagországok külügyminisztereit tájékoztatta a legújabb fejleményekről, majd részt vett egy meghallgatáson az Európa Parlamentben. Azt mondta, az elmúlt két hétben történt incidensek súlyosak, de ennek ellenére mindkét oldalon azt tapasztalta, hogy haladni kívánnak a rendezést célzó folyamattal.
Az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei hétfői megbeszélésükön a külföldi műholdas adók zavarásának és az internet cenzúrázásának beszüntetésére szólították fel Iránt. Közös nyilatkozatukban elfogadhatatlannak nevezték a teheráni hatóságok gyakorlatát, és közelebbről nem kifejtett "cselekvést" helyeztek kilátásba arra az esetre, ha Irán nem hagyna fel az "elektronikus beavatkozással".
Vygaudas Usackas volt litván külügyminiszter személyében a külügyminiszterek hivatalosan kinevezték az unió új afganisztáni megbízottját. Usackas április elsején veszi át kabuli posztját, amelyet eddig az olasz Ettore Francesco Sequi töltött be. A litván politikustól Brüsszel azt várja, hogy új lendületet vigyen az unió civil fejlesztési tevékenységébe Afganisztánban, ahol a jelen lévő nemzetközi tényezők - így az EU, az ENSZ, illetve a NATO - programjait eddig nem hangolták össze kellőképpen, ami a hatékonyság rovására ment.