FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Középpontban a fiatalok foglalkoztatása
Az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottsága mai ülésén nagy többséggel elfogadta az egyetemek és vállalkozások közti együttműködéséről készült előterjesztést, melynek Schmitt Pál, az Európai Parlament alelnöke (Fidesz) az előadója. A jelentés egyik legfontosabb célja, hogy segítse a fiatal diplomások munkaerőpiaci beilleszkedését.
Létrehozva: 2010. március 23., 12:34

"Különösen időszerű ez a jelentés, amikor minden ország a gazdaságélénkítés és munkahelyteremtés lehetőségeit kutatja" - fogalmazott Schmitt Pál a szavazást követően. "A felsőoktatás és a vállalkozások együttműködése kölcsönös előnyökkel jár, mivel az egyetemek közvetlen visszajelzést kaphatnak a cégek elvárásairól, míg a vállalkozások részvétele a kutatási-képzési programokban versenyelőnyhöz juttathatja őket" - hangsúlyozta a néppárti politikus.

"Bízom benne, hogy Magyarországon is figyelembe veszik jelentésem javaslatait, ugyanis az 56%-os hazai foglalkoztatási mutató az egyik legalacsonyabb az egész Európai Unióban és drámaian megemelkedett a diplomás munkanélküliek aránya. Fontosnak tartom megvizsgálni, hogy vajon a diplomák minőségével van-e baj, vagy esetleg a vállalatok követelnek túl sokat a pályakezdőktől. Véleményem szerint, a képzésbe integrált gyakornoki programok nagymértékben segítik a pályakezdők helyzetét, ezért ezt támogatni és kreditekkel honorálni szükséges" - fejtette ki Schmitt Pál fideszes európai parlamenti képviselő.

A jelentés felszólítja az Európai Bizottságot, hogy dolgozza ki az egyetemek és vállalkozások közti mobilitás jogi kereteit és ismerje el a tanulás e speciális formáját. Ennek során a hallgatók és oktatók közvetlen, gyakorlati tapasztalatra tehetnek szert, a szakemberek pedig felfrissíthetik elméleti ismereteiket, de akár posztgraduális képzésen is részt vehetnek. "Ez az élethosszig tartó tanulás valódi szellemisége" - hangsúlyozta a néppárti politikus.

"Az együttműködésnek számos jó példája van Európa-szerte, azt szeretnénk, ha ezek közkinccsé válnának, ezért javasoltam egy honlap létrehozását, amely összefoglalja a már kipróbált és bevált módszereket" - emelte ki a Schmitt. A jelentés hangsúlyozza, hogy a sikeres együttműködéshez elengedhetetlen a támogató jogi környezet kialakítása, adott esetben az állam, illetve a régió vagy a helyi hatóságok támogatása is.

"Emellett, fontos, hogy elősegítsük a kis- és középvállalkozások részvételét, amelyeknek rendkívül fontos szerepe van a munkahelyteremtésben. A konkrét ösztönző-mechanizmusokat maguknak a tagállamoknak kell kialakítaniuk, hiszen mindenhol eltérőek a viszonyok és a lehetőségek" - hangsúlyozta Schmitt Pál fideszes európai parlamenti képviselő.

Az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottsága 29-1 arányban fogadta el a jelentést, amely várhatóan áprilisban kerül az Európai Parlament plenáris ülése elé.