FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Nemzetközi döntés született az elefántok védelmében
|
|
A szürke óriások csontja és bőre az ázsiai feketepiacon már elérte az 1863 dolláros kilónkénti árat is. |
|
Létrehozva: 2010. március 23., 12:36 |
Nem kapott engedélyt hétfőn Tanzánia és Zambia a raktáron lévő elefántcsonttal való kereskedésre a Katar fővárosában, Dohában zajló nagyszabású konferencián, amelyen a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény aláíró országai vesznek részt. A tanácskozáson az elefántokkal és az elefántbőrrel, illetve az elefántbőrből készült termékekkel való kereskedésre is nemet mondtak a részvevők.
Tanzánia 80-90 tonna, Zambia pedig 21,7 tonna elefántcsontot akart értékesíteni ázsiai országoknak. Az agyarak elpusztult, vagy vadorzók által kilőtt példányoktól származtak. Állatvédők szerint ez az egyszeri értékesítés is arra ösztönözte volna a vadorzókat, hogy még több állattal végezzenek. Emellett rámutattak arra: az afrikai ország elefántvédő programja nem megfelelő.
A tanzániai küldöttség egyik tagja viszont úgy fogalmazott, hogy az országban erősen megnőtt az elefántok száma, az ormányosok pedig már emberéleteket veszélyeztetnek, mert újra és újra falvakra rontanak rá. A raktáron lévő elefántcsont értékesítéséből becslések szerint befolyó 20 millió dollárt a küldött szerint az elefántok védelmére fordították volna.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint ugyanakkor Tanzániában nemcsak egyre jelentősebb a vadorzás, de az ország még puhány is a vadorzók büntetését illetően.
"Nagy nap a mai az elefántoknak. A CITES országai 1997 óta először döntöttek a szürke óriások érdekében" - mondta a Pro Wildlife nevű szervezet egyik képviselője. "Mind Tanzánia, mind Zambia az elefántcsont-csempészet és a vadorzás központja" - tette hozzá Daniela Freyer. A szervezet becslései szerint csak a tavalyi évben 38 ezer elefánt vált Afrikában vadorzók áldozatává.
2008-ban négy afrikai országnak - Dél-Afrikának, Namíbiának, Botswanának, illetve Zimbabwénak - engedélyezték, hogy raktárkészletükből 108 tonnányi elefántcsontot adjanak el Kínának és Japánnak. "Azóta elszabadult a csempészet és a vadorzás, az ázsiai feketepiaci árak kilónkénti 1863 dollárig kúsztak fel" - mutatott rá a Pro Wildlife.