Jamie Shea, a NATO főtitkárságának igazgatója vitaindító előadásában kifejtette, hogy az interneten keresztüli támadások természete az elmúlt években kibővült a politikai indíttatású támadásokkal. Kiemelte, hogy könnyen, akár párszáz dolláros ráfordítással is bérelni lehet olyan "szolgáltatást" az interneten, amellyel a kiszemelt célpont egy ideig megbénítható. Greg Day, a McAfee internetes biztonsági cég biztonságstratégiai igazgatója ismertette a cége által készített felmérés eredményeit. Problémaként jelölte meg, hogy a nagy közműszolgáltatók nincsenek kellően tisztában azzal, hogy akár egy vízmű, vagy az elektromos művek működése interneten keresztül is megbénítható.
Ronald de Bruin, az Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (ENISA) képviselője ismertette, hogy idén először tartanak összeurópai kibervédelmi gyakorlatot, melynek során vészhelyzeteket szimulálnak. Stewart Baker, az NSA amerikai titkosszolgálat korábbi jogi igazgatója, az amerikai belbiztonsági tárca volt helyettes vezetője, a washingtoni Center for Strategic and International Studies főmunkatársa kiemelte, hogy indokolt lenne az önálló európai kiberbiztonsági politika megfogalmazása.
Hankiss Ágnes előadásában kifejtette, hogy hasonlóan a közelmúltban elfogadott terrorelhárítás önálló európai stratégiájához, az Európai Uniónak a kiberbiztonság érdekében is szüksége volna önálló akcióterv kidolgozására. A néppárti politikus Stewart Bakerrel egyetértve hangsúlyozta, hogy a felkészültség terén igen nagy különbségek vannak a tagállamok között, amelyeket csökkenteni kellene. Hankiss Ágnes szerint célszerű volna a különböző polgári és katonai uniós intézmények munkáját az eddiginél is jobban összehangolni.
Hankiss Ágnes fideszes európai parlamenti képviselő felvetette, hogy érdemes volna a Washingtoni Szerződés ötödik cikkelyének, a NATO úgynevezett szolidaritási klauzulájának alkalmazását újragondolni az olyan kibertámadásokkal szemben, melyek egy egész állam infrastruktúráját megbéníthatják.