"Már 2002-2003-ban jeleztük a magyar válságot. Ez kiszámítható volt, mert a kormány rossz stratégiát választott. Jóléti rendszerváltást ugyanis hitelből nem lehet csinálni" - jelentette ki az InfoRádió Aréna című műsorában Demján Sándor, a VOSZ elnöke, aki szerint Magyarország adósságcsapdába került. Eljutott hazánk odáig, hogy ha nincs a világválság, nem segítettek volna rajtunk. Azaz az ország összeomlott volna, s mi lennénk a hírhedt negatív példa. A TriGránit elnöke szerint ma a nemzeti megmaradás a tét. A tehetséges fiatalok elhagyják az országot, mindenki elmegy, akire szükség lenne. Az embereknek jövőképre van szükségük, ha az nincs, az ország veszélybe kerül.
Demján úgy látja: az előző nyolc évben bebizonyosodott, hogy a kormányon lévő erőkben nem volt kellő szellemi kapacitás a jó stratégia kidolgozásához, s valószínűleg a szemlélettel is problémák voltak. Nem ismerték fel, hogy a piacgazdaságban a meghatározó szerep a gazdaságé, ezen belül a termelésé. Aki nem tud bővített újratermelést produkálni, az nem tudja az életszínvonalat emelni.
Figyelmeztetett az egykor szegény országok példájára, mint Korea vagy Tajvan, amelyek úgy teremtették meg a nemzeti tőkét, hogy először behozták a külföldi tőkét, ám az infrastruktúra-fejlesztéseknél vagy az energiaszektorban megtartották a stratégiai szerepet. Demján Sándor szerint hazánk elkövette azt a hibát, hogy mindent kiárusított.
A Bajnai-kormányról azt mondta: elvégzett egy sor fájdalmas reformot, ám ahhoz nem volt ereje, hogy még átfogóbb változásokat indítson el, mert nem volt meg a bizalom iránta.
Kiemelte: az állami vállalatoknál és az önkormányzatoknál háromszázezer felesleges alkalmazott van. Ha őket elbocsátanák, nem nőne a munkanélküliség, mert a szolgáltatási szektor színvonalának emeléséhez szükség lenne rájuk, ők pedig a szolgáltatási szférából kényszerítenék vissza a fizikai munkásokat a termelésbe. Hazánkban félmillió ember végez tényleges fizikai munkát, holott másfél millióra lenne szükség.