ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Lebegő szélerőművek az óceán közepén

A tengerpartok mentén álló szélkerekek ma már megszokott látványnak számítanak. Egy régi-új technológiának köszönhetően azonban hamarosan a nyílt tengereken is találkozhatunk velük.
Létrehozva: 2010. március 24., 12:22 | Utoljára frissítve: 2010. március 24., 12:29
nyomtat küld

Alig pár száz méterre a partoktól hatalmas, háromlapátos szélkerekek hada tarkítja a vizeket - nem feltétlenül turistacsalogató látvány, áramtermelés szempontjából viszont a leggazdaságosabb vízre telepíteni a szélkerékparkokat. Hogy a gyakorlat mégsem sem széles körben bevált, annak egyik legfőbb oka éppen a turizmus és az arra építő part menti települések ellenállása. Egy új technológiának köszönhetően azonban úgy tűnik, hogy immáron össze lehet majd egyeztetni az idegenforgalom és a környezetvédelem érdekeit: a szélkerékparkokat a nyílt tengerekre is lehet telepíteni.

A fő gondot eddig az okozta, hogy a szélkerékgyártással foglalkozó iparág nem rendelkezett olyan technológiával, amely megengedte volna, hogy 20 méternél mélyebb vizekben is létesítsenek szélkerékparkokat. A szélkerekeket ugyanis a tengerfenékhez rögzítették, mégpedig statikus módon úgy, hogy a hullámoknak és a zord időjárásnak is ellent tudjanak állni.

Csakhogy a partok mentén sokkal kevésbé intenzíven fúj a szél, mint a nyílt tengeren, ráadásul változékonyabb is. Összességében tehát nyílt tengeren sokkal gazdaságosabb lenne a szélkerékparkok üzemeltetése, mint a partokon - írja a Technology Review.

A hagyományos szélkerekek azért rendelkeznek három lapáttal, mert így sokkal csendesebbek, mint ha két lapáttal üzemelnének, igaz, hogy hatékonyságuk is csökken a harmadik lapát felszerelésével. Míg ugyanis a két lapáttal rendelkező kerekek percenként 30-35-ször forognak körbe, addig a három lapáttal rendelkezők feleannyiszor - azaz kevesebb energiát termelnek. Ráadásul a kétlapátos változatnak az az előnye is megvan, hogy kisebb a forgatónyomaték, ami a lebegő szélkerekek esetében azzal jár, hogy ellensúlyozásukra nincs szükség hatalmas tömegre, vagyis egy lebegő kerék sokkal kevesebb anyagból építhető meg. (A hagyományos szélkerekek a 97 tonna körüli lebegő változatnál jó 50 tonnával nyomnak többet.)

Hol tárolnák a megtermelt energiát?

A lebegő szélkerekek konstrukciója persze nem előzmény nélküli: a nyílt tengeri olajfúrók szerkezetéhez igencsak hasonlatos módon terezték meg ezeket a szélkerekeket. Egy holland szélkerékgyártó cég (Blue H Technologies) valamint egy norvég cég is (SWAY) már teszteli saját fejlesztésű lebegő szélkerekeit a mélyvizeken.

A vízen lebegő szélkerekeknek tehát már több típusa is létezik, a tesztidőszak alatt pedig a fejlesztők tapasztalatokat gyűjthetnek, hogy melyik típus áll ellen inkább a tengeri viharoknak.

Megoldásra vár még a partoktól távoli a szélkerekek által termelt energia tárolása, ám ötletek már e téren is születtek. Seamus Garvey, a nagy-britanniai Nottingham Egyetem professzora azzal a meglepő, ám valójában korántsem új javaslattal állt elő, hogy a szélkerekek által termelt energiát a napenergia tárolásának technikájához hasonlóan, sűrített levegőként lehetne tárolni a mélytengerek alján különleges flexibilis konténerben. Garvey számítása szerint ugyanakkor a különleges tartály megköveteli, hogy legalább 600 méter mélyen legyen a vízfelszín alatt, ami roppant mélységnek tűnik, ám a professzor szerint nem kivitelezhetetlen az elképzelése.

(geographic.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések