Brüsszelben kiadott közleménye szerint a bizottság szándéka, hogy "ez év nyarán aláírható legyen egy olyan megállapodás, amely kiküszöböli a még meglévő biztonsági hiányosságokat".
Az unió és Washington egyszer már megkötötte a SWIFT néven ismert megállapodást, de azt az Európai Parlament, személyiségi jogi aggályok miatt, nem volt hajlandó ratifikálni.
Cecilia Malmström belügyekért felelős biztos mostani megállapítása szerint a szóban forgó program hatékony eszközül szolgál majd a terrorizmus elleni harcban.
Vivane Reding, a jogérvényesülésért, az alapvető jogokért és az uniós polgárságért felelős uniós biztos kijelentette: "az új megállapodásra irányuló tárgyalási felhatalmazás kidolgozásakor Ceciliával messzemenően figyelembe vettük az Európai Parlament tavaly szeptemberben kifejezett legfőbb aggályait, nevezetesen a magánélet tiszteletben tartásához való jog, valamint a hatékony és hátrányos megkülönböztetéstől mentes közigazgatási és bírósági jogorvoslathoz való jog kérdését".
Reding jelezte, hogy javaslatuk szerint a megállapodásban helyet kap majd az a lehetőség is, hogy adataik jogtalannak ítélt felhasználása esetén európai polgárok amerikai bíróságnál emelhessenek panaszt.