ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Elbuktak a cápahalászatot korlátozók

Ázsiai országok ellenállásán elbuktak az egyes cápafajok adásvételének korlátozását célzó javaslatok a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény (CITES) dohai tanácskozásán.
Létrehozva: 2010. március 25., 10:57
nyomtat küld

Az Egyesült Államok, Európa, Ausztrália és számos arab ország által támogatott cápavédelmi javaslatok arra hivatkoznak, hogy a szabályozatlan kereskedelem széleskörű illegális halászathoz vezetett, aminek következtében a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listája szerint végveszélyben lévő csipkés pörölycápa (Sphyrna lewini) és nagy pörölycápa (Sphyrna mokarran), valamint a sebezhető közönséges pörölycápa (Sphyrna zygaena) állománya mintegy 85 százalékkal zsugorodott.

A javaslatot ellenzők - azaz a szabad halászat és kereskedelem pártján lévők - táborát Japán vezette; az ázsiai ország korábban ugyanezen a találkozón már sikeresen lépett fel az atlanti kékúszójú tonhal nemzetközi adásvételének betiltása és a korallkereskedelem szabályozása ellen.
Japán mögé felsorakozott a halászatot elsősorban ösztönző uszonykereskedelem többi haszonélvezője: Kína, Indonézia és más államok is. Érvelésük lényege az volt, hogy a kereskedelem korlátozása érzékenyen érintené a szegény partmenti országok gazdaságát, ezenkívül nehéz is lenne végrehajtani őket.

A pörölycápákéhoz hasonlóan kritikus az óceáni fehérfoltú cápa (Carcharhinus longimanus) helyzete is. Az IUCN Vörös Listája szerint sebezhető faj állománya 60-70 százalékkal csökkent az elmúlt időszakban. Ennek ellenére az e faj védelméről szóló javaslatnak sem sikerült elérnie a szükséges kétharmados többséget. A 175 ország részvételével zajló találkozón a pörölycápákra vonatkozó javaslat sikeréhez öt szavazat hiányzott, míg az óceáni fehérfoltú cápa védelméhez kilenc.

A természetvédők felháborodással és csalódással fogadták a kudarc hírét. Jupp Baron Kerckerinck zur Borg, a New York állambeli Cápakutató Intézet elnöke úgy fogalmazott: "Japán azért szavazta le a cápajavaslatokat, mert ők fogják ki őket, Szingapúr azért, mert pénzt csinál az uszonyok eladásából, Kína pedig azért, mert ott eszik meg őket".

A washingtoni székhelyű Pew Környezetvédelmi Csoport állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy a cápák különösen érzékenyek a túlhalászásra, mivel kis ütemben szaporodnak és lassan nőnek. Mint rámutatnak, a halászok általában csak levágják a kifogott cápák uszonyát, majd a tetemet visszadobják a vízbe. A cápauszonyleves régóta fontos szerepet játszik a kínai kultúrában, gyakran szolgálják fel esküvőkön és más rendezvényeken. Az uszony iránti kereslet megugrott az utóbbi időben, mivel a középosztálybeli kínai családok egyre módosabbak lettek.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések