ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A klímaváltozás miatt összemennek a madarak?

Egy közel félmillió, száz fajból válogatott madarat érintő tanulmány kimutatta, hogy legtöbbjük fokozatosan veszít súlyából és szárnyaik is rövidülnek. Ezek a változások csupán fél évszázad alatt történtek. Elfogadott a nézet, a Bergmann szabály, miszerint a madarak (és az állatok általában) válasza a melegebb hőmérsékletre a méretcsökkentés, de az nem valószínű, hogy ez a módosulás káros a madarak számára. A felfedezés részletei az Oikos-ban olvashatók.
Létrehozva: 2010. március 25., 15:41
nyomtat küld

A hőmérsékletfüggő méretet olyan fajoknál lehet megfigyelni, amelyek több szélességi körön vagy magasságon is megtalálhatók. Habár nem világos, hogy ez pontosan minek köszönhető, a tudósok feltették a kérdést: az állatok ugyanilyen módon reagálnak a klímaváltozásra is? A kérdés megválaszolásának érdekében néhány kutató elhatározta, hogy megbecsüli a lakóhelyük környékén előforduló rengeteg madár méretét. 486 ezer madár adatait vizsgálták 1961 és 2007 között a madárgyűrűző állomáson. Ezek a madarak 102 fajból kerültek ki és különböző évszakokban érkeztek, voltak köztük helyi, ott telelő és akár még a trópusokról érkező költöző szárnyasok is. Mindegyik tömegét és szárnyhosszát megmérték.

Az eredmény meghökkentő. A tavaszi migrációval érkező 83 faj közül 60 mérete csökkent a megfigyelés 46 éve alatt, az ősszel vándorló fajoknak pedig 88%-a lett kisebb. A nyáron megfigyelt 65 költő fajból 51 mérete szintén kisebb lett, hasonlóan 26-ból 20 ott telelő fajhoz.

A méretbeli csökkenés nem nagymértékű. "Átlagban a tavasszal vándorló fajok esetében a 46 év alatt a méretcsökkenés 1,3 % volt." De néhány faj esetében a súlyvesztés igen jelentős. Például a rózsásmellű magvágó esetében a csökkenés 4 % körüli, a skarláttanger esetében 2,3 % volt.

A tendencia a Közép- és Dél-Amerikában telelő madarak, főleg az énekesmadarak körében a leglátványosabb. Mindemellett a populáció nem fogy. Ezek szerint a madarak csupán engedelmeskednek a Bergmann szabálynak. Habár a változás gyorsnak tűnik, a madarak legalább 20 generációja során következett be. Az sajnos még nem tisztázott, hogy a trendnek lesz-e hosszútávú következménye a madarakra nézve. "Van egy nyilvánvalóan pozitív következménye, hiszen a hőmérséklet emelkedésével optimálisabb a kisebb testméret." Mégis, annak ellenére, hogy a fajok látszólag alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz, még mindig elképzelhető, hogy az általános egészségi állapotuk romlik. "Más tanulmányok bebizonyították, hogy némelyik fajnak előnyös, némelyiknek pedig hátrányos lesz a változás."

Az még mindig kérdés, hogy a magasabb hőmérséklet hatására miért lesznek kisebbek az állatok. Eredetileg a biológusok véleménye az volt, hogy az adott térfogathoz tartozó nagyobb felület hatásosabb a melegebb klímákon. De újabb tanulmányok szerint az állatok valójában valami másra válaszolnak a méretcsökkenéssel, ami a hőmérséklettől függ, például az élelem elérhetősége vagy az anyagcsere sebessége.

"Úgy tűnik, még kell egy kis idő ahhoz, hogy érthessük." A tanulmányt végzők szerint még rengeteg adat kell a tendencia igazolásához, valamint ahhoz, hogy lássuk, ez a szabály ugyanúgy hat-e a többi állatra, mint a madarakra.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések