FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Portugália lehet a következő Görögország
|
|
Az Európai Unió (EU) tegnap kezdődött csúcsértekezletére érkező állam- és kormányfők, valamint uniós vezetők nyilatkozataiból egyértelművé vált, hogy a közösség enged a német kormány akaratának és bevonja az IMF-et Görögország pénzügyi válságának kezelésébe. |
|
Létrehozva: 2010. március 26., 10:18 |
Angela Merkel német kancellár meglehetősen kemény hangot ütött meg, amikor kizárta, hogy a csúcson megállapodás szülessen a támogatásról, de azt hangsúlyozta, hogy intézkedéseket kell hozni eurózónatagok költségvetési "trükközései" ellen. Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport vezetője azt nyilatkozta, hogy az IMF kölcsönét, illetve kétoldalú hiteleket ötvöző támogatási mechanizmust dolgozhatnak ki, de hozzátette: Athénnak nincs erre szüksége, mert megtakarítási programja meggyőző, amit a pénzpiacok is belátnak majd.
A kevert modellt elfogadhatónak tartja Josef Pröll osztrák pénzügyminiszter is - Bécs tegnapelőtt még nem tartotta elképzelhetetlennek Görögország kizárását az eurózónából -, Jan Peter Balkenende holland kormányfő szintén elfogadhatónak tartja az IMF bevonását és nem zárja ki ezt José Luis Rodriguez Zapatero, az EU elnökségét ellátó spanyol kormányfő sem. Olli Rehn pénzügyi biztos szerint Brüsszel partnernek tekinti ugyan az IMF-et a megoldás keresésében, de egyértelműen az EU irányításával működő rendszert akar kidolgozni. Csak Poul Nyrup Rasmussen, korábbi dán kormányfő, az Európai Szocialista Párt (PES) elnöke nyilatkozta azt, hogy a Valutaalap bevonása halvány megoldás lenne az unió részéről.
Georgiosz Papandreu görög miniszterelnök szerint kormánya továbbhalad a költségvetés rendbetételének útján, akármilyen eredményt hoz is az uniós csúcsértekezlet. A görög függetlenség napja alkalmából összefogásra szólította fel országa polgárait, ahhoz hasonlítva a kialakult válság okozta kihívást, mint amikor a görögöknek meg kellett szabadulniuk az országukat elfoglaló elnyomók uralma alól.
Megállapodott Párizs és Berlin
A csúcstalálkozó megkezdése előtt megállapodott a Görögországnak nyújtandó segítség elveiről Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár. Ennek értelmében kétoldalú hitelek mellett bevonják a mentőakcióba az IMF-et is - jelentette a Bloomberg. A nevük elhallgatását kérő diplomaták szerint a hitelnyújtást az EU koordinálja.
Azt, hogy a csúcstalálkozón megszületik-e a végleges döntés és szerepel-e abban konkrét összeg, még nem lehet tudni, de megfigyelők nem tartják valószínűnek, hogy most döntsenek a hitelkeret nagyságáról. A Goldman Sachs becslése szerint a görögök mintegy 20 milliárd eurót kaphatnak az IMF-től 18 hónap alatt. Brüsszeli források a szükséges hitelkeret nagyságát 23 milliárd euróra becsülik.
Megtörhet a portugál politikai béke
José Socrates portugál kormányfő új megszorító csomagot terjeszt a parlament elé, miután szerdán a Fitch egy fokozattal rontotta az ország adósságaira adott besorolását. A kiadáscsökkentéseket és adóemeléseket tartalmazó intézkedéseket - szemben korábbi türelmes álláspontjával - támadja az ellenzék, ez nehéz helyzetbe hozza a kisebbségben kormányzó Socratest. Sok elemző szerint Portugália lehet a következő eurózónatag, amely pénzügyi válságba kerül.