FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
A válságkezelés nem vezethet diszkriminációhoz
|
|
Az Európai Parlament tegnapi plenáris ülésén az Európai Központi Bank jelentésének vitája során tett felszólalásában Győri Enikő európai parlamenti képviselő (Fidesz) felhívta a figyelmet az európai gazdasági megosztottság kialakulásának veszélyeire és felszólított annak megakadályozására. |
|
Létrehozva: 2010. március 26., 11:17 | Utoljára frissítve: 2010. március 26., 11:19 |
Győri Enikő felszólalásában elismerte, hogy az Európai Központi Banknak (EKB) a világgazdasági válság európai begyűrűzése miatt korábban nem tapasztalt kihívásokkal kellett szembenéznie 2008-ban. A pénzügyi válság ugyanakkor reálgazdasági válsággá alakult át, hiszen a bankközi pénzpiac a bizalmatlanság nyomán befagyott, a pénzintézetek sem egymásnak, sem a vállalatoknak nem nyújtottak hitelt.
A néppárti politikus hangsúlyozta, hogy az EKB bár gyorsan és megfelelően reagált a pénzügyi válságjelenségekre, a válságkezelés értékelése kapcsán azonban fel kell hívnunk a figyelmet az eurózónán belüli és azon kívüli tagállamok között alkalmazott eltérő, diszkriminatív bánásmódra.
Győri Enikő szerint az EKB az Európai Unió szellemiségével ellentétesen járt el, amikor a válság csúcspontján, 2008 októberében, nem biztosított egyenlő feltételeket a likviditási eszközök igénybevételéhez. Hiszen míg az EKB a svéd és a dán nemzeti bankkal bonyolított pénzcsere-ügyleteket a két ország megfelelő eurolikviditásának fenntartása érdekében, ezzel szemben a magyar és a lengyel jegybankkal ugyanezt a műveletet már csak fedezet megkövetelésével volt hajlandó végrehajtani. Az EKB ezen lépése pedig hozzájárult a piacok elbizonytalanodásához, s tovább súlyosbította az érintett országok helyzetét.
A jövőre vonatkozóan Győri Enikő ezért leszögezte, hogy az új pénzügyi rendszer kialakítása során, előre kell gondoskodnunk, hogy az ilyen egyenlőtlenségeket kiküszöböljük. "Nem hozhatunk tehát olyan szabályokat, melyek az EU egyes tagállamait kedvezőtlenebbül érintik, mint másokat. Így biztosítani kellene azt, hogy a jövőben felálló Európai Rendszerkockázati Tanácsban, melyben az EKB jelentős szerepet fog kapni, így a Tanács elnöki funkcióját is az EKB elnöke tölti be, a még nem eurózóna-tag kelet-közép- európai országok az eurózónán belüli országokkal azonos minőségű szavazati jogokkal rendelkezzenek" - hangsúlyozta.
A néppárti politikus aggodalmát fejezte ki, hogy amennyiben nem emeljük fel szavunkat a válság során már megtapasztalt diszkrimináció ellen, akkor ez a megkülönböztetés gyakorlattá válhat az új pénzügyi felügyeleti intézményekben. "Nem szabad hagyni, hogy az európai újraegyesülés eszméje csorbát szenvedjen, és a politikai megosztottság helyére a gazdasági megosztottság lépjen" - zárta hozzászólását Győri Enikő fideszes európai parlamenti képviselő.