fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Takargatás
2010. március 30., 09:14
Balogh Zsolt, a BKV megbízott vezérigazgatója volt az első, aki kiborította a bilit Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes körül. Azóta Antal Attila, Balogh Zsolt közvetlen előde továbbment, és közölte, Demszky Gábor is nyomást gyakorolt rá, hogy kivel és miként szerződjön.

Balogh Zsolt szerint minden olyan megbízási szerződés esetében, amelyben valamely külső cég valamit szolgáltatott a BKV-nak, a szerződés teljesítése előtt Hagyó közvetlen vagy közvetett utasítására módosítani kellett az iratot, mégpedig a megbízási díj megemelését célozva. Ezt a megemelt összeget vagy annak egy részét aztán Hagyónak kellett diszkréten átadni, mégpedig mobiltelefonos dobozban. Most az lényegtelen, hogy Hagyó Miklós Balogh Zsolttal szemben rágalmazási pert akar indíttatni. A lényeg az, hogy Lendvai Ildikó, sőt az MSZP teljes elnöksége az ellenzék követelésére sem hajlandó felszólítani Hagyót, hogy azonnal mondjon le képviselői mentelmi jogáról. Gondolom, a cél ezzel csakis az lehet, hogy a tényeket el lehessen kenni.

Mégiscsak megalapozott lehet az a gyanú, amit nemcsak az ellenzéki politikusok állítanak: a választási költségek finanszírozására is ment ezekből a pénzekből. Hogy ne kerülhessen sor a bizonyosságra, és ilyen vádat senki se híresztelhessen, Lendvai Ildikó megfenyegette nemcsak az ellenzéki politikusokat, hanem a választópolgárokat is, mondván, rágalmazás miatt feljelentést tesz. Ez a komprádor tőkés-szocialista párt lakossági megfélemlítésének módja. Lendvai Ildikó pártelnök és a mögötte álló olyan elnökségi tagok, akik gátolják, hogy a nyomozás Hagyóra is kiterjedhessen, azzal, hogy takargatják a még csak fellebbentett, de nem tisztázott tevékenységét, Hagyóval együtt bűnrészesekké válnak. Feltéve, ha mindaz, amit Balogh Zsolt állít, a mentelmi jog megszűnése után, illetve a nyomozás során igazolódik. Az is előfordulhat azonban, hogy az időhúzás meghiúsíthatja az ügy felderítését. Ha azonban a bizonyítékok megsemmisítése utólag is egyértelműen megállapítható, és emiatt bizonyítékok hiányában Hagyót fel kell menteni, a mentelmi jog fenntartásához ragaszkodó Lendvai Ildikó és köre még felelősségre vonható - büntetőjogilag is.

S talán Hagyó Miklós is felelősséget érez, amire abból lehet következtetni, hogy ártatlanságának hangoztatása ellenére igyekszik szabadulni ingatlanaitól. Az egyiket leányának ajándékozza, a másikat eladja párttársának. Ha bebizonyosodik mindaz, amit Balogh Zsolt állít, a közvetlen rokonától az állam csak a tulajdont veheti el. Bűnpártolás nem állapítható meg, hiszen a közvetlen hozzátartozó még terhelő tanúvallomást sem köteles tenni. Más a helyzet azonban az eladásnál. Itt a bűnpártolás egyértel­műen fennforog a vevő részéről. Ha pedig igaz, hogy az érdi házat Hagyó ezekből a pénzekből szerezte, akkor vevője orgazdaság miatt lesz kénytelen büntetőbíróság elé állni. Hagyó miatt tehát sokan megüthetik a bokájukat.

Azonban nemcsak Hagyóról és azokról van szó, akik ellen már büntetőeljárás folyik, és akik Hagyón - sőt most már egyre több jel utal arra, hogy Demszkyn is - keresztül belekeveredtek a BKV-s ügyletekbe. Balogh Zsolt védője, az idős Bárándy doktor a Hír Tv-ben úgy nyilatkozott, hogy érzése szerint a BKV ügyei nemcsak a főpolgármesteri szintig, de még azon túl is érinthetnek bizonyos köröket. A volt BKV-vezérigazgatók egyre bátrabban firtatják a főpolgármester felelősségét, miszerint végső soron az ő utasításai szerint kellett eljárniuk. Antal Attila mindenekelőtt a 4-es metró építési munkálataiban kapott közvetlen utasításokra utal. Demszky Gábor nem ismer el semmit, sőt perrel fenyegetőzik, miként ezt Hagyó is teszi. Csakhogy szóbeszéd tárgya, hogy annak idején, amikor a 4-es metró építésének a terve felvetődött, az oroszok az adósságuk fejében hajlandók lettek volna kedvező feltételekkel megépíteni a vonalat. Demszkyék ezt elvetették, nekik a francia cég kellett, amely az eredetileg megállapított bekerülési költségeknek már a többszörösét követeli. De ott van még a Combino-ügy is. Az új és a 4-es, valamint a 6-os villamos vonalára legyártotta volna a hasonlóan korszerű kocsikat a Ganz-Mávag is, ahogy ezt Debrecen váro­sának is megtette. Így nem ment volna tönkre a Ganz-Mávag, és megmaradtak volna a munkahelyek.

Döbbenet, hogy a választások előtti utolsó időszakban is milyen magabiztosan hoz létre illegitim ügyleteket a komprádor kapitál-szocialista párt és kormánya. A Magyar Hírlap február 26. száma szerint még most is potom áron árvereznek el földeket, Szilvásy György exminiszter feleségét pedig a végkielégítési botrányok felszínre kerülése ellenére a Miniszterelnöki Hivatal államtitkári tisztségéből a múlt év végén végkielégítéssel felmentették, majd azonnal újra alkalmazták ugyanott, főosztályvezetőként.

Jogtechnikával sok mindent meg lehet tenni. Csakhogy mind a polgári, mind a munka törvénykönyvének az alapelveknél van egy olyan előírása, hogy a joggal való visszaélés, illetve a rendeltetésellenes joggyakorlás semmis. Ez utóbbi vonatkozik a közszolgálati törvényre is. Azok részéről, akik mindezt kiagyalták, a bűnrészesség szintén fennforog.

(Prugberger Tamás, Magyar Hírlap)