fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bajnai fedezi a visszavonulókat
2010. április 9., 09:01
A Jobbik az MSZP számára úgy működik, mint egy víztározó. A szocik ebben a pártban kívánják "tárolni" az elvesztett szavazóikat, akiket reményeik szerint jobb időkben majd visszacsalogatnak magukhoz - mondta a lapunknak adott interjúban Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke. Szerinte Gyurcsányékkal az elmúlt húsz év demokratikus kísérlete jutott majdnem zsákutcába. És ez a majdnem is csak annak szól, hogy a következő kormánynak maradt egy hajszálnyi esélye, egy utolsó utáni órája, hogy helyrehozza a dolgokat.

- Ön azt mondta Táton, hogy ha nem kapnak felhatalmazást az önálló, tisztességes kormányzásra, inkább visszaadják az embereknek a döntés lehetőségét. Ezt hogyan kell érteni, lemondanának a mandátumokról, ami után új választás következne?

- Mindenekelőtt ezt nem kell annyira komolyan venni, hiszen a felmérések szerint biztos többségre számíthat a Fidesz-KDNP.

- Gondolom azoknak üzent, akik megosztanák a szavazatukat, azzal a céllal, hogy koalíciót kényszerítsenek önökre.

- Nyilván vannak, akik néhány hónapja még a Fidesz és a Jobbik együttműködésében gondolkodtak. Azóta a Jobbik megmutatta az igazi arcát, és ezek a jóhiszemű emberek rájöttek, hogy ez nem járható út.

- Azt is mondta egy fórumon, hogy ha nem sikerül az elszámoltatatás, akkor megérdemeljük a sorsunkat. Csupán feljelentéseket fognak tenni?

- Nem elegendő megtenni a feljelentéseket. Az emberek nagy része az elszámoltatástól a büntetőeljárá­sok megindítását és hiteles lefolytatását várja ugyan, de ennél többről van szó. A politikai elszámoltatást is el kell végezni. Ebből az első feladat a választókra hárul most vasárnap.
Az igazságtétel további része a következő parlament feladata lesz. Meg kell állapítani a politikai felelősséget egy parlamenti vizsgálat eredményeképpen, ki kell mondani, hogy nyolc év alatt hova jutott az ország, és az országrombolás bűne személy szerint kit és milyen fokban terhel.

- A rendőrség, az ügyészség és a bíróság az elmúlt fél évet leszámítva béna kacsaként működött, a politikusokkal összefüggő bűnügyeket többnyire elkente. Alkalmasnak tartja-e a magyar igazságszolgáltatást a felelősök kézre kerítésére?

- Az igazságszolgáltatás állapota semmivel nem jobb vagy rosszabb, mint az ország általános állapota, vagy a magyar elit minősége. Nekünk, mint a törvényhozás tagjainak nem az a dolgunk, hogy minősítsük az igazságszolgáltatás döntéseit, hanem hogy segítsük az ítélkezés társadalmi hatékonyságát.

- Pokorni Zoltán Abonyban azt ígérte, hogy ha kormányra kerülnek, nincs több lopás. Annak, aki először belenyúl a közösbe, le lesz vágva a keze. Ha felhatalmazást kapnak, valóban ilyen következetesek lesznek a holdudvarukkal is?

- Korszakhatárhoz érkeztünk, elfogytak a tartalékaink. Nemcsak anyagilag, morálisan is. Ha nem sikerül másképpen viszonyulni a közügyekhez, mint a riválisaink tették, ha nem tudjuk megmutatni az embereknek, hogy új korszak kezdődött, akkor elvesztünk. Nemcsak a Fidesz-KDNP, hanem az ország is. Az elszámoltatásnak több funkciója van. Ki kell elégíteni az emberek igazságérzetét, de a másik, hogy Magyarország nem lehet többé következmények nélküli ország. Ez a tabula rasa, ez a leltár lesz a viszonyítási alap a következő négy év értékeléséhez is.

- Látjuk majd láncra verve Gyur­csány Ferencet?

- Olyat kérdez, amire nyilván nem adhatok más választ, mint hogy Gyur­csány Ferenc a Magyar Köztársaság állampolgára, akire ugyanazok a törvények érvényesek, mint másra. Az elmúlt kormányzati időszak vizsgálata során kiderül majd, hogy terheli-e büntetőjogi felelősség.

- Mit szól ahhoz, hogy a fő felületein a Jobbikot és Szegedi Csanád alelnök ruhakereskedését reklámozó, a másik Jobbik-alelnök, Novák Előd által alapított Kuruc.info Daróczi Dávid volt kormányszóvivő halálának okán minden magyar cigánynak kötelet ajánlott?

- Ezt minősíteni sem lehet. Az ilyen ügyekből derül ki, hogy micsoda is valójában a Jobbik. De tisztázzuk, nem minden az, aminek látszik. A Kuruc.infót például a labancok szerkesztik.

- Vagy inkább az orosz cár ud­vara?

- Ezt nem tudom, de talán nem véletlen, hogy Vona Gáborék olyan jóban vannak az oroszokkal. Nagyon bízom benne, hogy a kormányváltás megteremti a politikai akaratot az ilyen uszító kanálisok felszámolására.

- Állítólag ezt Gyurcsány Ferenc is megpróbálta.

- Hazudik, nem próbálta meg, hiszen a Kuruc.info léte Gyurcsány és a mögötte álló politikai maffia érdeke.

- Európában is vannak populista, radikális pártok. De Le Pen vagy amíg élt Haider soha nem ment volna odáig, hogy mondjuk a zsidókat, arabokat meg kell gyilkolni.

- Amit a Jobbik mostanában tesz, nemcsak a saját népszerűségének árt, hanem Magyarországnak is. Például azzal, hogy egy ilyen uszítás következmények nélkül napvilágot láthat itt. Konkrétabban fogalmaznék: egyesek szándékosan járatják le Magyarországot, és igyekeznek a diplomáciában is leszűkíteni a következő kormány mozgásterét.

- Lassan kiderül, hogy a Jobbik minden második-harmadik képviselőjelöltjével akad valami gond. Kádár János főtisztviselőjétől, szocicsatornákon közpénzt csapoló vállalkozókon, piti bűnözőkön, a szerencsejáték-ipar nagyfiúin át a szkinhedvezérekig mindenféle alakot bevettek maguk közé.

- Hogy a KGB-lerakatként működő felsőoktatási intézmény diákjáról ne is beszéljünk.

- Itt valami félreértés lesz, Kovács Béla, a Jobbik külügyese azt állította, hogy a nyolcvanas években ő volt az egyetlen antikommunista a moszkvai elitképzőn, azaz az IMO-n.

- Csoda, hogy nem bukott le.

- Miért van szüksége Vona Gábornak ezekre az emberekre?

- Valószínűleg elhitték magukról, hogy a növekedésüknek nincsenek korlátjai, és ezért mindenkit bevettek a pártba, aki - legalábbis első látásra - gyarapította az erőt. Ám nem számoltak mindennek a politikai, morális következményeivel. A másik válasz, hogy nagyon is tisztában voltak vele, de nem érdekelte őket. A Jobbik az MSZP számára úgy működik, mint egy víztározó. Azaz a szocik ebben a pártban kívánják "tárolni" az elvesztett szavazóikat, akiket reményeik szerint jobb időkben majd visszacsalogatnak magukhoz. Az MSZP egyetlen dolgot akar megakadályozni mindenáron, hogy a csalódott választóik a Fideszhez áramoljanak. Ebben a törekvésben kitűnő partnerre talált a Jobbikban. Nem véletlen a Fidesz elleni rágalomhadjárat, hiszen ez a pont vált közös nevezővé a szocialistákkal.

- Mit üzen a Jobbikba csábult fiataloknak?

- Az osztályfőnököm egy nagyszerű ember volt. Az útravalóiból egyet örökre megjegyeztem: a saját tetteinkért, a saját sorsunkért mi vagyunk a felelősek. Ennél többet nem tudok tanácsolni egy fiatalembernek: ne kalandvágyból, ne dühből, hanem a saját sorsát mérlegelve, felelősen döntsön. Az elmúlt húsz év legfontosabb tanulsága, hogy 1990 óta nem tudtuk kellőképpen elmagyarázni, hogy a szabadság csak egy lehetőség, amivel az országunk és az utódaink iránti felelősséggel lehet csak élni.

- Van esély arra, hogy április 11-én örökre szétszakadjon a nómenkla­túra egész Magyarországot behálózó érdekhálózata, és kukába kerüljenek a szoci telefonnoteszek.

- Egycsapásra nem fog megszűnni a hálózat. Azért változott hideg polgárháborúvá a belpolitika 1998 után, mert a hálózat tagjai rájöttek, hogy súlyos veszély fenyegeti az ő informális hatalmukat. Ezért tettek fel 2002-ben és 2006-ban mindent a Fidesz félreállítására. De minél több időt kénytelenek ezek az emberek az alkotmányos hatalom sáncain kívül tölteni, minél több pénzcsapot sikerül elzárni előlük, annál lazábbá válik a kötelékük, míg végül széthullik. Ez egy személyes kapcsolatokon alapuló rendszer, amelyből, ahogy egyre kínosabbá válik a bentlét, egyre többen dezertálnának majd. Az MSZP sorsát kétféleképpen tudom elképzelni. Ha Gyurcsány Ferencnek és embereinek sikerül végleg magukévá tenni az MSZP infrastruktúráját és pénzét, akkor kiszórják a pártból az ellenfeleiket. Ha ez nem jön össze, akkor Gyurcsány simán kiviszi majd a zsoldosait a frakcióból, és új pártot alapít.

- Bár Gyurcsányt az MSZP eltiltotta a kampányolástól, a Demokratikus Charta meghívására mégis nagygyűlést tartott, és ott arról beszélt, hogy Magyarország az elmúlt fél évezred legsikeresebb tíz évét éli. Az őszödi hős miért pont ötszáz év távlatában gondolkodott?

- Nem hiszem, hogy Gyurcsány minden körülmény között tudná, hogy miről beszél. Egyébként ez a szel­lemi színvonal jellemző az elmúlt nyolc év kormányzására.

- Ha felkérnék, milyen címmel írna a történelemkönyvbe a Gyur­csány-korszakról?

- A magyar demokrácia válsága címmel írnék. Itt nemcsak pénzügyi és szociális válságról kell beszélnünk. Az elmúlt húsz év demokratikus kísérlete jutott majdnem zsákutcába. És ez a majdnem is csak annak szól, hogy a következő kormánynak maradt egy hajszálnyi esélye, egy utolsó utáni órája, hogy helyrehozza a dolgokat.

- Bajnai Gordon szeretne nagyszerű szakemberként feltűnni, mint aki megmentette Magyarországot a csőd­től. Elfelejthetjük-e neki az offshore bulikat, vagy a Hajdú-Bét-botrány áldozatait?

- Bajnai a Gyurcsány-jelenség szer­ves része, a bukott kormányfő másik arca. Szó sincs arról, hogy egyetlen személy erkölcsi és pszichés megbomlása okozott volna minden bajt. Bajnaitól Veres Jánoson át Oszkó Péterig egy országromboló kompániáról beszélhetünk. Bajnai ennek a bűnszövetségnek az oszlopos tagja. A cinizmus csúcsa, hogy Bajnainak, miután cégvezetőként annyit tudott mondani a Hajdú-Bét bedőlése miatt öngyilkossá lett emberek hozzátartozóinak, hogy sajnálja, de "hát nem értett hozzá", volt arca beleülni a miniszterelnöki székbe. Ezt a posztot egyetlen cél érdekében vállalta el, azért, hogy fedezhesse Gyurcsány Ferenc hadainak visszavonulását. Közben ájtatos tekintettel néz bele az arcunkba, és előadja magát az ország jótevőjeként. Őrá, csakúgy mint Gyurcsány Ferencre, nehezen találok civilizált és szalonképes jelzőket.

- Milyen országot szeretne itt látni négy év múlva?

- Egy olyan országot szeretnénk, amelyekben a családokat megbecsülik, a gyermekeket értéknek tartják, amelyben a tisztességes munka nemcsak a megélhetésnek, hanem az előrejutásnak is a legfontosabb eszköze, amely az átlagember biztonsága érdekében korlátozza azokat, akik visszaélnének a hatalmukkal. A programunkban azért nem fordítottuk le mindezt a nyugdíjemelés százalékaira és a béremelés forintjaira, mert az ország helyzete sokkal rosszabb annál, hogy osztogatást ígérhessünk, és mert a súlyos válságból csak az emberek együttes erőfeszítésével lehet kijutni. Lehetőséget akarunk adni az embereknek, hogy felemeljék az országot. Ennél többet egy politika nem tehet, hiszen nem a kormány építi újjá az országot, hanem a polgárok. Ha ezt nem érti meg Magyarország, ha nem maradt elegendő hit és remény, akkor ennek az országnak meg vannak számlálva az évei. Márpedig minden tisztességes magyar ember azt szeretné, hogy e hazában boldoguló gyermekei és unokái körében érje meg a tisztes, biztonságot adó öregkort. Én is.

(Huth Gergely, Magyar Hírlap)