fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az agrárium is kitörési pont
2010. április 9., 11:07
Nyolc év leforgása alatt sikerült tönkretenni az mezőgazdaságot. A szocialista lobbi szándékosan teremtett olyan mostoha viszonyokat az agráriumban, hogy a gazdák úgy érezzék, ebből nem lehet megélni - jelentette ki a lapunknak adott interjúban Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Szerinte szakítani kell az elmúlt évek helytelen fölfogásával, amely a nagyüzemi gazdálkodást részesítette előnyben. A jövőben a családi gazdaságokat kell helyzetbe hozni. A hazai termőföldet magyar kézben kell tartani, a spekulánsok és a külföldiek birtokszerzését meg kell akadályozni. Az agrárium és a vidék a gazdaság egyik lehetséges kitörési pontja. A gazdaságban az adórendszert pedig át kell alakítani, a magas közterheket és a bürokráciát csökkenteni kell.

A Fidesz programjának fontos eleme az egymillió új munkahely megteremtése, amelyből kétszázezer állást a mezőgazdaság "adna."

- Leltárkészítés előtt is látható, hogy milyen problémák gyötrik a gazdaságot s annak egyik fontos szegmensét, az agráriumot?

- Nyolc év leforgása alatt sikerült tönkretenni a mezőgazdaságot az MSZP-SZDSZ alkotta kormányoknak, jelenleg nincs az ágazathoz tartozó egyetlen olyan terület sem, a növénytermesztéstől az állattenyésztésig, amelyet ne sújtana a válság. Mintha az lett volna a balliberális, majd az MSZP-s kormányok célja, hogy elsorvasszák a vidék megélhetését jelentő mezőgazdaságot. Egy biztos leltárkészítés nélkül is, a nyolc év egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb vesztese a magyar gazdatársadalom, a magyar agrárium. Ha a Fidesz kormányra kerül, az első dolga lesz az állapotfelmérés. Nagyon fontos, hogy nem lehet külön választani a mezőgazdaságot a vidékfejlesztéstől. A jövőben olyan szakpolitikát kell képviselni, amely szerves egységben kezeli e két területet. A lényeg, hogy koncepcióváltásra van szükség.

- A finanszírozási formákat is át akarják alakítani?

- A következő kormány egyik kötelessége a mezőgazdaság megerősítése lesz. A magyar agrárium nemcsak minőségi termékeket állít elő, hanem a munkahelyteremtés egyik fontos területe is. Ugyanakkor szakítani kell az elmúlt évek helytelen fölfogásával, amely a nagyüzemi gazdálkodást részesítette előnyben. Eleve úgy írták ki a pályázatokat, hogy az agráriumban ténykedők zöme ne is jelentkezhessen. Ezt a diszkriminatív rendszert nem lehet tovább működtetni.

- Ezek szerint szocialista lobbi üzemelteti a mezőgazdaságot?

- Tény, hogy a szocialista lobbi szándékosan teremtett olyan mostoha viszonyokat az agráriumban, hogy belássák a gazdák, ebből nem lehet megélni, ezt abba kell hagyni. A szocialista nagyüzemi lobbi és a hozzá csapódott spekulánsok hada igyekszik minden lehetőséget kihasználni, amíg az MSZP vezeti az országot.

-   Mire gondol?
-   Szinte személyre szabott pályázatokat ír ki az agrártárca, olyan feltételekkel, amelyeket egy egyéni termelő vagy egy családi gazdaság képtelen lenne teljesíteni. Járom a vidéket: azok a visszajelzések, hogy hatalmas, több száz hektáros földterületekről van szó, amelyeket csak egyben lehetett, vagy lehet megszerezni, méghozzá úgy, hogy a szerződés megkötésekor előre ki kell fizetni a bérleti díj felét. Ez akár a százmillió forintot is elérheti. Egy gazdának vagy családi gazdaságnak nincs ennyi pénze, de olyan bank sincs a világon, amely ennyi kölcsönt adna.

- Nincs déjà vu érzése?

- Már hogyne volna! Magyarországon sok a több ezer hektáros mezőgazdasági nagyüzem. Ennek az az oka, hogy a szocialista kormányzás és egyáltalán az MSZP, folyamatosan a téeszalapú nagyvállalkozások rendszerében gondolkodik, ezt építi. Ezzel a fajta nagyüzemi, feudális filozófiával teljesen egyedül állunk az EU-ban.

- Mi a Fidesz célja?

- Célunk, hogy a kisebb ágazati szereplők is állami és európai uniós támogatásokhoz jussanak. Például a családi gazdaságokat segíteni kell abban, hogy azonos versenyfeltételekkel gazdálkodhassanak, mint a piac más szereplői. A szabályozásnak lehetővé kell tennie, hogy az őstermelők terményeiket minden akadály nélkül helyben tudják értékesíteni. Nem beszélve arról: a mezőgazdaság és a vidék az a terület, amely számottevő munkahelyet teremthet a következő években. A Fidesz programjának fontos eleme az egymillió új munkahely megteremtése, amelyből kétszázezer állást a mezőgazdaság "adna"...

- Az az agrárium és az a vidék, amelyet tönkretettek nyolc év alatt?

- A magyar agrárium és a vidék a gazdaság egyik lehetséges kitörési pontja. De kétségtelen, hogy jelentős változásokra van szükség annak érdekében, hogy a mezőgazdaság versenyképességét növelhessük, s párhuzamosan a vidék elszegényedését megakadályozzuk. Kiemelten fontos az új látásmód bevezetése, amely a föld- és birtokpolitika központi elemének tekinti a családi gazdaságok és azok társulásainak ösztönzését. Olyan jogi és közgazdasági szabályozó rendszert szükséges kidolgozni, amely ezeket a gazdálkodási formákat részesíti előnyben. Kulcsfeladat a hazai termőföld magyar kézben tartása, a spekulánsok és a külföldiek birtokszerzésének megakadályozása.

- A Fidesz többször is bejelentette, kérni fogja a külföldiekre és a jogi személyekre vonatkozó 2011-es földvásárlási moratórium meghosszabbítását. Három évre kérhetjük, ez mire lesz elegendő?

- Ha a Fidesz kormányra kerül, akkor ennyi idő bőven elegendő például ahhoz, hogy megalkossuk az állami földgazdálkodás, illetve a földszerzés és a földbérlet új szabályait. Alapvetően a francia modellt érdemes alkalmazni. Ennek lényege az állami elővásárlás. Franciaországban ugyanis a nemzeti földalapnak elővásárlási joga van minden francia hektárra. Ez bőven elég ahhoz, hogy az állam kézben tartsa saját földjének sorsát.

- Égető gond a zsebszerződések ügye is: mi lesz a spekulánsokkal?

- Egymillió hektárra becsülik a külföldiek kezében lévő földterület nagyságát. Ebből 600-700 ezer hektár lehet osztrák gazdák közvetett birtokában, míg 300-400 ezer hektáron németek és hollandok osztoznak. A jogállamisággal ellentétes a zsebszerződés-politika, dacára, hogy a kormány csendestársa lett e konstrukciónak. Gyógyír csak egy van: a fenti, új szabályozás bevezetése.

- Visszatérve a munkahelyteremtésre, komolyan gondolják az egymillió új állást? Nem szimpla kampányfogás ez?

- Gazdaságpolitikánk egyik alappillére a munkahelyteremtés, amely az egyik bázisa a gazdaság dinamizálásának. A Fidesz tíz év alatt egymillió új munkahelyet teremtene, ha megnyeri a választásokat. A foglalkoztatás növelése nemcsak az életszínvonal emelkedéséhez járulna hozzá, hanem a társadalom más fontos jellemzőit is kedvezően befolyásolhatja. Beindíthatja a versenyképességet, stabilitást hozhat, s visszaszoríthatja a bűnözést is. Tíz év alatt nem lehetetlen elérni, hogy egymillióval több legyen a munkavállaló. Ez ugyanis nem a csodavárás kategóriája: Magyarországon jelenleg 3,7 millió dolgozó van, míg az ugyancsak tízmilliós Csehországban 4,8 millió feletti ez a szám.

- Milyen másik gazdaságdinamizálási alappillér van még a Fidesz tarsolyában?

- Ha kormányra kerül a Fidesz, akkor a gazdaságpolitika fókuszába áll majd a hazai adórendszer átalakítása, illetve a magas közterhek csökkentése, a bürokrácia érdemi mérséklése. Mivel a Fidesz legfontosabb gazdasági ígérete a foglalkoztatottság növelése, belátható távon ott látunk érdemi adócsökkentésre lehetőséget, ahol ennek hatásaként új munkahelyek teremtődnek. Vagyis beruházási célú adókedvezmények, kisebb szintű adóteher, a kis- és középvállalkozásoknak sokkal áttekinthetőbb adórendszer lehet a keret.

-   Még akkor is, ha csontvázak hullnak ki a szekrényből?
-   Úgy tűnik, valóban újabb és újabb csontvázak zuhannak ki a szekrényből, így nincs elegendő információnk azzal kapcsolatban, hogy mi vár ránk az átadás-átvételkor. Sorra jönnek ki azok a független elemzések, főként a számvevőszéktől és a költségvetési tanácstól, amelyek alapján irreálisnak tűnik a jelenlegi kormány gazdaságpolitikája. Éppen ezért gazdasági tényfeltáró bizottság állt fel a Fidesz képviselőiből. Munkájukat szakértők bevonásával végzik. A testület augusztus végéig készíti el jelentését.

-   "Konkrét csontvázat" tud említeni?
-   Többet is. Vegyük például a szén-dioxid-kvóta titkos eladását, amelyből több tízmilliárd forintos bevétele lehet a kormánynak, hogy jótékony módon kozmetikázza az államháztartási hiányadatokat. Nos, a szén-dioxid-kvóta értékesítését és az államháztartási hiányt vizsgálja majd először a gazdasági tényfeltáró bizottság.

(Szajlai Csaba, Magyar Hirlap)