FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
SWIFT: A képviselők korlátoznák a pénzügyi adatok átadását
Újra az EP térfelén pattog a labda, miután a képviselők új tárgyalásokat javasoltak arról a megállapodásról, amely lehetővé tenné, hogy a SWIFT-rendszeren keresztül banki adatokat adjanak át az Egyesült Államoknak. Az EP állampolgári jogi szakbizottságának legutóbbi ülésén a képviselők fenntartásaikat hangoztatták a banki adatok tömeges átadásával kapcsolatban.
Létrehozva: 2010. április 9., 11:38 | Utoljára frissítve: 2010. április 9., 12:40

Az EP február 11-én leszavazta azt az átmeneti megállapodást, amely lehetővé tenné, hogy a SWIFT-rendszeren keresztül banki adatokat adjanak át az Egyesült Államoknak. A képviselők nem látták biztosítottnak az adatok védelmét, a kölcsönösség hiányára hivatkoztak és aránytalannak találták a rendelkezéseket. Az EP új tárgyalásokat javasolt.

A Bizottság március 24-én elfogadta azon felhatalmazás tervezetét, amelynek tárgya a terrorizmus finanszírozásának felderítését célzó program (TFTP) keretében az Egyesült Államok kormányával a banki adatok átadásáról folytatandó tárgyalások megindítása. A Bizottság szándéka, hogy ez év nyarán aláírásra kerüljön egy olyan megállapodás, amely kiküszöböli a még meglévő biztonsági hiányosságokat.

Most a Bizottságnak és az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának meg kell vizsgálnia, hogy milyen lehetőségek kínálkoznak egy hosszú távú EU-USA TFTP-megállapodás megkötésére.

Képviselők a tömeges adatátadás ellen

A téma parlamenti jelentéstevője Jeanine Hennis-Plasschaert sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy "ezen irányelvek még mindig masszív adatátadásról beszélnek". Még így is "havonta 90 millió adat transzferálásáról beszélünk" - tette hozzá.

Simon Busuttil úgy vélte, hogy már "a kezdetektől fogva el kell kerülni tömeges adatátvitelt". "Még a legkisebb bankok is képesek egyénekre lebontani az adatokat" - tette hozzá Birgit Sippel.

Hennis-Plasschaert amiatt is hangot adott csalódottságának, hogy "a Bizottság nem próbált meg alternatívát keresni", egyfajta "kettős megközelítést" alkalmazva, amely szerint először Európában megvizsgálnák az adatokat, mielőtt azokat átadnák az USA-nak.

A képviselők abbéli aggályaiknak is hangot adtak, hogy miként tudják majd az európai polgárok jogaikat érvényesíteni, amennyiben az Egyesült Államok hatóságai esetleg visszaélnének a pénzügyi adatokkal.