Az urnákat 19 órakor, a törvényben előírt időpontban több helyütt nem sikerült lezárni, a rossz előkészítés miatt a voksolni szándékozó választópolgárok addig nem tudták leadni szavazatukat. Több nagyváros szavazókörei előtt hosszú sorok kígyóztak, a televíziós műsorok a botrányos eset képsoraival voltak tele. Nem volt mit elemezni, az állampolgárok nem juthattak hozzá a fontos eseményről szóló információkhoz.
Pedig sokan, több millióan legalább négy éve vártak erre a pillanatra. A választási bizottság - mint utóbb kiderült - megfelelő információ hiányában délután négy órakor úgy határozott, hogy tágan értelmezi a szavazóhelyiség előterének fogalmát és az utcát is előtérnek tekinti. Aki tehát 19 óra előtt beállt a sorba, még leadhatta a szavazatát. Szigeti később azt mondta: az az illúzió vezette őket, hogy csak néhány tucat késői szavazóról van szó. A bizottság rádiót nem hallgatott, televíziót nem nézett, hanem tanácskozással töltötte az idejét. Adminisztrációs segítőtársa, a választási iroda pedig nyilván nem szolgált elegendő adattal. Amikor világossá vált, hogy több helyütt százak várnak a sorukra, az OVB Virág Rudolf javaslatára este 7 óra előtt néhány perccel jegyzőkönyvileg jóváhagyta: az előzetes eredményeket ne fél 8-tól, hanem csak később, a szavazás befejezése után közöljék az országgal. Tették ezt azért, mert féltek, hogy az eredmény kétségessé válhat, ha megtörik a kampánycsendet. A szavazás azonban nem ért véget egy-két órán belül, ahogy ezt eredetileg feltételezték. Így szorongatott helyzetében a tisztelt bizottság - ugyancsak Virág úr javaslatára és ugyancsak jegyzőkönyvileg - 22 óra 15 perckor ellentmondott önmagának és feloldotta a hírzárlatot. Az OVI informatikai rendszere végre elkezdhette az adatközlést. A választók feltételezett hatósági befolyásolása még ezután is megtörténhetett, hiszen egyes helyeken éjjel fél 2-kor fejezték be a szavazást.
Ép erkölcsi érzékű ember egy ilyen eseménysor után nyomban leköszönt volna, nem így Szigeti és Virág urak. Szigetit az OVB többi tagjával együtt február 6-án választotta meg a balliberális többségű Országgyűlés, Virág pedig múlt év végén kapta meg a Bajnai-kormánytól az irodavezetői kinevezést. Mindketten úgy vélik: a törvény a hibás - amelyet egyébként 2007 őszén Bajnai Gordon önkormányzati miniszter terjesztett elő -, ezenkívül pedig a polgármesteri hivatalok jegyzői és maguk a későn szavazó állampolgárok tehetnek a skandalumról.
Az embernek az az érzése: 2006. augusztus 20-a óta nem változott semmi. Akkor az öt személy életét követelő tűzijáték dilettáns előkészítéséért és lebonyolításáért egy főosztályvezetőre és egy meteorológusra hárították a felelősséget. Ez lett a vége annak a hajdani vizsgálatnak, amelyet gyászos képpel jelentett be a tévékamerák előtt Gyurcsány Ferenc kormányfő és kancelláriaminisztere, a sokat próbált Szilvásy György. Gyurcsány éppen egy esztendeje mondott le. Az ország már akkor is romokban hevert, az államgépezet lényegében működésképtelen volt. A balliberálisok azonban nem hagyták, hogy a közakarat érvényesüljön, s kiírják az előre hozott országgyűlési választást. Ki kellett várnunk a mostani, siralmas időket.
A hivatalnok-káderek, Gyurcsány hívei a végsőkig kitartanak. A polgárok hatalmas türelmére, önfegyelmére van szükség ahhoz, hogy április 25-ével végképp bekövetkezzék a politikai fordulat: rendben lebonyolódjék a második forduló.