ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Olajcégek harcolnak a klímavédelem ellen

Az Egyesült Államokban Kalifornia lenne az első, amely a legkomolyabb lépésre szánja el magát a környezetvédelem érdekében. A károsanyag-kibocsátás drasztikus csökkentése azonban talán mégsem sikerülhet, hogyha a két legnagyobb független olajvállalat érvényesíteni tudja az érdekeit. Ráadásul a cégeket egy másik államból, Texasból irányítják.
Létrehozva: 2010. április 15., 10:54 | Utoljára frissítve: 2010. április 15., 10:57
nyomtat küld

A kaliforniai kormányzó, Arnold Schwarzenegger még 2006-ban írta alá az úttörőnek számító törvényt, amely kilátásba helyezte a károsanyag-kibocsátás tizenöt százalékos csökkentését 2020-ig. Ehhez nemcsak az épületek megfelelő szigetelését és a közlekedés átszervezését kellene megoldani, hanem alternatív energiaforrásokat is nagyobb mértékben kéne felhasználni és fokozatosan át kéne térni a benzint helyettesítő üzemanyagok használatára. A klímavédelmi törvényt egyébként már Washingtonban is tárgyalják.

Azonban elképzelhető, hogy a nagyszabású törvénytervezetet nem hajtják végre. Két igencsak befolyásos cég is küzd ellene, név szerint a Valero és a Tesoro. A két olajvállalatnak ugyanis nagyon sokba kerülne, ha bevezetnék a módosításokat, az áram többszörösére drágulna, az általuk használt földgáz pedig túl sok károsanyag-kibocsátást eredményezne. A texasi cégek azonban ezt nem hagynák annyiban: máris félmillió dollárt költöttek egy népszavazástervezetre, amely meggátolná a környezetvédelmi törvény hatályba lépését. Például előirányozná, hogy a változások csak akkor indulhatnának, ha a munkanélküliség aránya az államban öt és fél százalék alá kerül. Jelenleg ez az arány 12 és fél százalék. A lakosság ugyanis attól tart, hogy a törvény életbe lépése számos munkahely megszűnését okozza majd.

A törvényt ellenzők népszavazást kezdeményeznek, mindezt ráadásul novemberre, amikor egyébként is választások lesznek. Arnold Schwarzenegger republikánus kormányzó bízik abban, hogy az általa aláírt törvényt be tudják majd bevezetni a tervek szerint 2012-ben. Külön biztosította az állampolgárokat afelől, hogy ez nem lesz negatív hatással a gazdaságra. Ennek ellenére a Valero olajvállalat már aktívan kampányol ellene, például benzinkútjainál Uncle Sam képével figyelmeztetik az autósokat, hogy az üzemanyag ára is drasztikusan emelkedni fog a klímavédelmi szabályok bevezetésekor. Szakértők szerint nagyon jó esély van a 434 ezer aláírás megszerzésére, ami a népszavazáshoz szükséges.

Steven Maviglio, aki korábban a demokrata Gray Davis (Arnold Schwarzenegger egykori ellenfele a kormányzóválasztáson) szóvivője is volt, úgy fogalmazott, hogy az olajvállalatok kaliforniai harca az egész ország számára példaértékű, hiszen ha ebben az államban győznek a klímavédelem ellenében, akkor szerte az Egyesült Államokban jó esélyük van erre. "Még azelőtt akarják megölni a tervezetet, hogy elterjedne az országban. Ez az olajcégek stratégiája."

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések