FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Olajcégek harcolnak a klímavédelem ellen
Az Egyesült Államokban Kalifornia lenne az első, amely a legkomolyabb lépésre szánja el magát a környezetvédelem érdekében. A károsanyag-kibocsátás drasztikus csökkentése azonban talán mégsem sikerülhet, hogyha a két legnagyobb független olajvállalat érvényesíteni tudja az érdekeit. Ráadásul a cégeket egy másik államból, Texasból irányítják.
Létrehozva: 2010. április 15., 10:54 | Utoljára frissítve: 2010. április 15., 10:57

A kaliforniai kormányzó, Arnold Schwarzenegger még 2006-ban írta alá az úttörőnek számító törvényt, amely kilátásba helyezte a károsanyag-kibocsátás tizenöt százalékos csökkentését 2020-ig. Ehhez nemcsak az épületek megfelelő szigetelését és a közlekedés átszervezését kellene megoldani, hanem alternatív energiaforrásokat is nagyobb mértékben kéne felhasználni és fokozatosan át kéne térni a benzint helyettesítő üzemanyagok használatára. A klímavédelmi törvényt egyébként már Washingtonban is tárgyalják.

Azonban elképzelhető, hogy a nagyszabású törvénytervezetet nem hajtják végre. Két igencsak befolyásos cég is küzd ellene, név szerint a Valero és a Tesoro. A két olajvállalatnak ugyanis nagyon sokba kerülne, ha bevezetnék a módosításokat, az áram többszörösére drágulna, az általuk használt földgáz pedig túl sok károsanyag-kibocsátást eredményezne. A texasi cégek azonban ezt nem hagynák annyiban: máris félmillió dollárt költöttek egy népszavazástervezetre, amely meggátolná a környezetvédelmi törvény hatályba lépését. Például előirányozná, hogy a változások csak akkor indulhatnának, ha a munkanélküliség aránya az államban öt és fél százalék alá kerül. Jelenleg ez az arány 12 és fél százalék. A lakosság ugyanis attól tart, hogy a törvény életbe lépése számos munkahely megszűnését okozza majd.

A törvényt ellenzők népszavazást kezdeményeznek, mindezt ráadásul novemberre, amikor egyébként is választások lesznek. Arnold Schwarzenegger republikánus kormányzó bízik abban, hogy az általa aláírt törvényt be tudják majd bevezetni a tervek szerint 2012-ben. Külön biztosította az állampolgárokat afelől, hogy ez nem lesz negatív hatással a gazdaságra. Ennek ellenére a Valero olajvállalat már aktívan kampányol ellene, például benzinkútjainál Uncle Sam képével figyelmeztetik az autósokat, hogy az üzemanyag ára is drasztikusan emelkedni fog a klímavédelmi szabályok bevezetésekor. Szakértők szerint nagyon jó esély van a 434 ezer aláírás megszerzésére, ami a népszavazáshoz szükséges.

Steven Maviglio, aki korábban a demokrata Gray Davis (Arnold Schwarzenegger egykori ellenfele a kormányzóválasztáson) szóvivője is volt, úgy fogalmazott, hogy az olajvállalatok kaliforniai harca az egész ország számára példaértékű, hiszen ha ebben az államban győznek a klímavédelem ellenében, akkor szerte az Egyesült Államokban jó esélyük van erre. "Még azelőtt akarják megölni a tervezetet, hogy elterjedne az országban. Ez az olajcégek stratégiája."