ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az elmúlt 15 év legjelentősebb vulkánkitörései Izlandon

A 103 ezer négyzetkilométer területű Izland az Atlanti-óceán északi részén, közvetlenül az Északi sarkkör közelében fekszik. A szigetországban vannak Európa legkiterjedtebb jégmezői, amelyek Izland területének 12 százalékát takarják be.
Létrehozva: 2010. április 15., 22:28
nyomtat küld

A sziget az Atlanti-óceán közepén húzódó hátság vízfelszín fölé emelkedő része. Keletkezése arra vezethető vissza, hogy két távolodó kőzetlemez (az eurázsiai, és az észak-amerikai) közötti hasadékon feltört a magma, és megszilárdult. A geológusok ennek tudják be aktív vulkáni tevékenységét is.

Izlandon 130 működő vulkán van, de csak tucatnyi tör ki viszonylag rendszeresen, mint például a Grimsvötn és a Hekla az ország déli részén.

Szerdán az Eyjafjallajökull jégmező tetején tört ki egy vulkán, ami hatalmas áradásokat okozott a hirtelen megolvadt nagymennyiségű jég miatt. A Reykjaviktól 150 kilométerre lévő térségből mintegy 800 embert kellett kitelepíteni.

Az alábbiakban ismertetjük az elmúlt 15 évben történt legjelentősebb izlandi vulkánkitörések történetét.

1996. szeptember 9-október 13: Izland legmagasabb (1725 méter) és legaktívabb vulkánja, a Grimsvötn lépett működésbe a Vatnajökull jégmezőn. Hozzávetőleg 500 millió köbméter lávát lövellt ki magából, vagyis ötször annyit, mint korábbi kitöréseikor 1934-ben, 1938-ban és 1983-ban.

A vulkán kráterében hozzávetőleg 9 milliárd köbméter víz halmozódott fel, ami a hegyoldalon négy méter magas zuhatagot képzett. A hullámok több hidat és egy utat sodortak el, majd a víztömeg a tengerbe ömlött. Senkinek nem esett bántódása, az anyagi kár 7 millió dollár volt.

1998. december 18-28: a Grimsvötn ismét "felébredt". Kitörése következtében 1300 méter hosszú hasadék keletkezett egy sziklafalon. A hatalmas mennyiségű víz 450 méter magasan lepte el a vulkánt, majd a víz a korábban vájt hasadékon át folyt el.

2000. február 25-március 8: a lakott területektől távoli, kősivatagos tájon emelkedő 1419 méteres Helka kitörése után tíz kilométer magas hamu- és füstoszlop keletkezett, és 4 kilométer hosszan ömlött ki láva a vulkánból. A légügyi hatóságok kiterjedt légitilalmi övezetet rendeltek el az Atlanti-óceán Izland és Skócia közötti körzetében a tűzhányó kitörésével a légkörbe került sűrű hamufelhő miatt.

2004. november 1-5: Megint csak a Grimsvötn hallatott magáról. Valószínűleg a Vatnajökull nyugati részén a jégmező alatti tó megemelkedett vízszintje által kifejtett nyomás idézte elő a vulkán kitörését. Tizenhárom kilométer magasságig lövődtek ki vulkáni anyagok.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések