A pénzpiacok attól tartanak, hogy a Görögországnak ígért eurózónás pénzügyi segélycsomagot nem fogja megszavazni egy vagy több tagország parlamentje, egyes befektetők hajlandók olyan üzletekbe fektetni a pénzüket, amelyek a csomag csődjére játszanak - nyilatkozta a Bloombergnek Toby Nangle, a londoni Baring Investment Services Ltd pénzügyi szolgáltató cég menedzsere.
A szakember arra utalt, hogy a görög kötvények hozama egy nap alatt 66 bázisponttal, 6,99 százalékra, az államadósság bedőlés elleni biztosításának kamatfelára (cds) pedig 56 bázisponttal, 436 bázispontra nőtt, s ezzel mindkettő megközelítette április 8-ai rekordját. Ez volt az a nap, amely után három nappal a térség pénzügyminiszterei megegyeztek arról, hogy országaik 30 milliárd eurós kedvezményes kamatú hitelkeretet adnak össze Athénnak, amihez további 15 milliárdra számítanak a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). A Fitch április 9-én csökkentette két szinttel, BBB mínuszra a görög adósságok hitelbesorolását.
Michael Offer, a német pénzügyminiszter szóvivője tegnap megerősítette, hogy a kormány a parlament jóváhagyását kéri az országra eső 8,4 milliárd eurós részlet befizetésére, azt azonban nem árulta el, mennyi időbe telik ennek megszerzése. Christine Lagarde francia pénzügyminiszter szerint a párizsi törvényhozás egy héten belül áldását adhatja a francia hozzájárulásra, ír kollégája, Brian Lenihan viszont néhány hónapon belül meghozandó döntésről beszélt. Ha csak egy parlamenten elbukik a segélycsomag, akkor az eurózóna nagyon gyorsan kifut az időből, hogy kezelje a görög helyzetet - idézi a Bloomberg David Schnautzot, a Commerzbank kötvénypiaci stratégáját. Egyszerűen nincs idő próba-szerencse alapon kísérletezni a megoldással - teszi hozzá.
Görögország nem megy csődbe - szögezte le tegnapi nyilatkozatában Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa, aki meg van győződve arról, hogy Németország elkötelezett Athén kisegítése mellett, és ha a dél-európai ország pénzügyi támogatást kér, akkor vállalja az ebből rá eső részt. Rehn annak ellenére biztos ebben, hogy tegnapelőtt kiderült, egy német közgazdász meg fogja támadni az alkotmánybíróságon a görög csomag német hozzájárulását, mivel szerinte az ilyen pénzügyi segítség ellenkezik a maastrichti szerződéssel.
Lényegében ezzel ért egyet az az öt német, két osztrák és egy svájci gazdaságkutató intézet, amelyek a német kormánynak készülő rendszeres jelentésükben ellenzik a görög csomagot. Az igen tekintélyes csoport szerint az ilyenfajta támogatás ellenkezik Maastricht szellemével, és szándékával ellentétes hatást érhet el. Ha az eurózóna ezzel precedenst teremt, akkor megnő a tagállamok hajlandósága a szükséges reformok elhalasztására vagy leállítására, ami végső soron újabb segélyeket tehet szükségessé. Az intézmények szerint az IMF sokkal hitelesebben nyújthatna támogatást, mint az EU, mivel megfelelő tapasztalatokkal rendelkezik a rendkívüli hitelkeretek folyósításáról, a feltételek megszabásáról és betartatásáról.
Az IMF delegációt küld Athénba, hogy tárgyalásokat kezdjen a görög kormánnyal egy IMF-hitelprogramról - jelentette be tegnap a szervezet. Dominique Strauss-Kahn, a Valutaalap vezérigazgatója szerint ezeken dőlhet el, mekkora kölcsönt nyújtsanak és milyen feltételekkel. A görög pénzügyminisztérium az IMF-en kívül az EU-val is újabb tárgyalásokat kezdeményezett a kedvezményes hitelről.