Zeley László levele körül kirobbant felháborodásban szinte elsikkadt Gyurcsány Ferencnek, a Magyar Hírlap szeptember 16-i számában megjelentetett rekláminterjúja, mely a hangzatos "Legyen fegyverszünet" címet viselte. Amint azt a szocialista politikusoknál már megszokhattuk - maradva a miniszter katonás hasonlatánál - ha vesztésre állnak, akkor az utolsó pillanatban kitör belőlük az "engedékenység", a közelgő súlyos vereségük előtt még fegyverszünetet ajánlanak a leendő győztesnek. / E "nagylelkűségüket" érdemes összevetni a rendszerváltásról terjesztett mítoszukkal, miszerint nem a rezsim gazdasági, politikai és társadalmi összeomlása kényszerítette ki a változást, hanem az, hogy néhányan az MSZMP vezetéséből a padláson ráleltek az évtizedek óta félve őrzött, rejtegetett szociáldemokrata értékekre./
Szép ez a fegyverszüneti ajánlat és talán van még néhány hiszékeny lélek e hazában, akiknek eladható az árokbetemető szocialisták meséje. A békülékenységről szóló tirádákat azonban cáfolja a 2002. májusában hatalomra jutott Medgyessy-kormány politikai gyakorlata, lásd például az ellenzék felszámolásával megbízott Keller László tevékenységét.
"A szocialisták - a társadalom többségéhez hasonlóan - valamilyen szinten közösséget vállalnak a rendszerváltás előtti világgal" - állítja a tényeket meghamisítva Gyurcsány Ferenc. A polgárok többsége nem a "rendszerváltás előtti világgal", hanem a hazájával vállalt közösséget; hallott valamit a Szózatról, Himnuszról, s még nem sikerült őket pacifikálni, mint az Lévai Katalin tervezi. Miként a csodálkozó pártitkárral Oroszlán Henrik közölte - miután az elvtárs meglepődött azon, hogy az "uralkodó osztály tagja" hazatért egy nyugat-európai nyaralásból - miért ő költözzön el Magyarországról, neki ez a szülőföldje?!
Ezt követően arról elmélkedik Gyurcsány, hogy az MSZP nem szabadulhat meg a nomenklatúrától, mert ezek a személyek jelentik a párt eredettörténetét. Valójában a "nomenklatúrának" egészen más a szerepe a szocialistáknál, hiszen az MSZP politikai gyakorlatát tekintve nem baloldali párt, hanem olyan, neoliberális gazdaságpolitikát folytató szervezet, amely elsődlegesen a volt MSZMP-tagokból lett milliomosok érdekvédelmét látja el. Az MSZMP régi harcosainak legfőbb feladata, hogy hitelesítsék a szocialisták döntően idős választóinak szemében a párt állítólagos baloldaliságát, s mozgósítják őket a választások idején.
Nyilvánvalóan ezért támogatják például végig az országon Horn Gyulát, mert hihetőbben alakítja a dolgozó nép egyszerű fia szerepét, mint a sokszoros milliomos ifjúsági és sportminiszter. Ami pedig a párt történetének vállalása című, gyakran elismételt műsorszámot illeti, azt már Gregor Gysi, a Német Szocialista Egységpárt /NSZEP/ utódpártjának, a Demokratikus Szocializmus Pártjának egykori vezetője is elismerte, hogy a múltjukból elsődlegesen az átmentett vagyonhoz ragaszkodnak. S a múlt általuk végzett "feltárásának" is mindvégig a pártvagyon megtartása maradt a sarkköve.
A nyilatkozó és pártjának színvonalához méltó mondatokkal zárul az interjú. "Az ő - Fidesz - országuk egy olyan rendpárti alapon kirakandó puzzle, amelynek utolsó darabja a darutoll. Létezik egy másik ország, amelyet a méltóság, a szabadság, a felelősség, a siker friss levegője jár át. Nem lehet több hálálkodás, nincs hajbókolás, nem létezik a kitartottság szolgasága." Pusztán ennyi, egy alig érthető szóhalmaz telik az MSZP önjelölt eszmei megújítójától, melyben elsüti az unalomig ismételt patronokat a Fidesz és a Horthy-korszak állítólagos hasonlóságáról. /Valószínűsíthető, hogy Gyurcsány, elakadva még valahol a párttörténész Nemes Dezsőnél a darutoll említésével, a magyar királyi csendőrségre, mint az "abszolút gonosz rezsim" támaszára célzott./
Persze érdemes lenne elgondolkodnia, hogy egy folyamatos romló közbiztonságú országban meddig lehet szitokszó a rendpártiság? Bár tény, hogy a rendtől mindig fáztak a zavarosban halászó, kétes módon meggazdagodott üzletemberek. Érdemes lenne persze azt a lélektani jelenséget is vizsgálni, hogy egy bukott rendszer funkcionáriusa honnan veszi a bátorságot, hogy rég letűnt korokról mondjon kíméletlen ítéletet, miközben a közelmúlt hibáit és bűneit mentegeti. Megjegyzendő, hogy a jobboldali szimpátiával nem vádolható Moldova Györgynek a 80-as évek rendőrségéről írott riportkönyvében kézzel fogható a nosztalgia - mert akkor még rend volt - a darutollasok iránt. Vajon tudja-e Gyurcsány, milyen eszközöket alkalmazott a nagyon demokratikus francia rendőrség 1961. október 17-én? Hol voltak ehhez a brutalitáshoz képest a magyar csendőrök?
A sportminiszter komolyan hozzájárulhat álma megvalósulásához, ha valóban "a méltóság, a szabadság, a felelősség" korszakának beköszöntéért kíván tenni. A legtöbb, amit e nemes ügyért tehet, ha sürgősen lemond és távoztakor nem csak egy embert visz magával.
Keresztes Lajos, mno.hu
fidesz.hu