FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Búcsú Katyn áldozataitól
|
|
Aligha derül ki egyhamar, mi okozta a lengyel elnöki pár és kísérete tragikus halálát a Szmolenszk környéki repülőtér közelében. Annyi ismert, hogy néhány nappal a légi baleset előtt felettesei ugyanerre a pilótára bíztak egy hasonló utat: akkor Donald Tusk kormányfőt vitte, aki Lech Kaczynski elnökhöz hasonlóan főhajtással akart megemlékezni a szovjetek által hetven évvel ezelőtt elkövetett katyni tömegmészárlás lengyel áldozatairól. |
|
Létrehozva: 2010. április 19., 09:42 |
Bármi volt is a repülőgép-szerencsétlenség oka, a veszteség egész Kelet-Közép-Európa számára pótolhatatlan. Nekünk különösen, hiszen Lech Kaczynski, akárcsak ikertestvére, Jaroslaw, nagyon szerette a magyarokat. "A történelem rámosolygott népeinkre" - mondta meghatottan, amikor négy esztendeje Győrben, az ottani Bem téren, Sólyom László magyar államfővel együtt felavatta a magyar-lengyel barátság emlékművét. Az viszont rosszulesett neki, hogy egy másik alkalommal a magyarországi választások eredménye nyomán most távozni kényszerülő politikai garnitúra, felrúgva a protokolláris szabályokat, tüntetően nem vett tudomást itt-tartózkodásáról. A lengyel hazafit, aki a közös történelem emléke alapján nem lehet más, mint a lengyel-magyar barátság szószólója, az otromba sértésért kárpótolta, hogy ahol csak megjelent, barátian szóltak hozzá a magyar emberek.
Külpolitikai tanácsadóitól tudom: Orbán Viktorról az volt a véleménye, hogy a magyar-lengyel regionális szövetség egyik legfontosabb letéteményese. Gondja volt arra is, hogy Semjén Zsoltot mint a magyar kereszténydemokrata eszmeiség hirdetőjét külön meghívja elnöki beiktatására.
"A katyni mészárlásnak is volt magyar áldozata, akárcsak az 1944 augusztusában felmentő csapatait szándékosan visszatartó Sztálin által alantas módon elárult varsói felkelésnek. Apám, aki ellenálló volt, találkozott a Varsó mellett állomásozó magyar honvédekkel. Elvileg a náci Németország szövetségesei voltak, de velünk, lengyelekkel rokonszenveztek, minket segítettek" - így köszöntött bennünket Lech Kaczynski, amikor a lengyel főváros főpolgármestereként sorra fogadta a varsói felkelés hatvanadik évfordulójára érkező vendégeket.
Látszott, mennyire kedveli a történelmi parabolákat. Egy 18. század végi véres leszámolásról mesélt nekünk: akkor Szuvorov cári tábornok kozákjai Varsóban csaknem huszonkétezer lengyel katonát és civilt, köztük asszonyokat, gyerekeket mészároltak le a Prága nevét viselő külvárosban és a környező falvakban. Kaczynski ezen a találkozásunkon nem feledkezett meg az 1939. augusztus 23-án megkötött Molotov-Ribbentrop-paktumról sem, amely lehetővé tette, hogy egy héttel később Hitler megtámadja Lengyelországot. "Igen, máig fájó tragédia számunkra Sztálin alkuja Hitlerrel. Két gyilkos diktatúra hadereje megszállt, és harapóba fogott - mondta a lengyel államfő. - Ennek egyenes következménye volt a katyni tömeggyilkosság, újabb huszonkétezer lengyel katonatiszt, köztük a tartalékosként behívott értelmiségiek halála. És ez csupán a jég csúcsa a lengyel nép szenvedéstörténetében."
A tegnap örök nyugalomra helyezett lengyel államfőnek igaza volt. Jó hetven esztendővel ezelőtt a német és a szovjet hadsereg halálos szorításában rettenetesen magára maradt Lengyelország. Miután 1939 augusztusában Hitler és Sztálin felosztotta egymás közt a fél Kelet-Európát meg a Baltikumot, már szeptemberben - amikor a Vörös Hadsereg alakulatai megszállták a paktumban "nekik jutó" Kelet-Lengyelországot - azt is eldöntötték, hogy a gyűlöletes Rzeczpospolita Polska még ütközőállam formájában sem maradhat fenn.
A németek által elfoglalt lengyel területen öt és fél millió ember lelte halálát. A szovjet megszállás is súlyos áldozatokkal járt: az 1940-es évek első felében legalább egymillió volt lengyel alattvaló tűnt el a szovjet koncentrációs táborokban meg a börtönök kivégzőcelláiban. Ez is a 20. századi népirtások egyike volt. Olyan tragédia, amely felett a baloldali történetírók szégyenszemre Magyarországon is szeretnek szemet hunyni.
A Katyn környéki erdőkben 1940 áprilisában vörösre festette a földet a tarkón lőtt és hátradrótozott kézzel tömegsírokba dobált áldozatok vére. Évtizedeken át szégyenteljes hazugság homálya lengte körül ezt a szörnyűséget: Moszkva és varsói helytartói azt állították, hogy németek végeztek a lengyel katonai elit és az értelmiség színe-virágával. Lech Kaczynski egykor börtönt járt ellenállóként, a Szolidaritás szakszervezet jogászaként, a rendszerváltás utáni Lengyelország igazságügy-minisztereként, a hazug, korrupt lengyel szocialista politikai vezetést leváltó Jog és Igazságosság párt elnökeként, majd szeretett országa büszke államfőjeként mindvégig küzdött a hazugság ellen. Tragikus halálával ő lett Katyn egyik legutolsó áldozata.