fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A BKV csak a jéghegy csúcsa
2010. április 20., 08:36
Nem csak a BKV-nál voltak gyanús ügyek, jelenleg a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) vállalat belső szállítmányozásának kiszervezését vizsgáljuk, és arról tájékozódunk, hogy történt-e jogsértés vagy visszaélés az önkormányzati tulajdonban álló cégnél - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek adott interjújában György István (Fidesz), a fővárosi BKV vizsgálóbizottságának volt elnöke.

- Nemcsak a BKV, hanem a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. ügyében is feljelentést tett a fővárosi Fidesz. Várhatók újabb vizsgálatok az önkormányzat cégeinél?

- A gyógyfürdők ügyében két egymástól különböző ügyben folyik nyomozás, az egyik a Rác fürdő felújításának, a másik a beléptetőrendszerek ügye, a Fővárosi Közterület-fenntartó vállalatnál pedig jelenleg is vizsgálódunk.

- Mivel kapcsolatban?

- Egy belső szállítmányozásnak a kiszervezési eljárását vizsgáljuk, amiben több gyanús körülmény van, de ebben egyelőre nem tettünk büntetőfeljelentést vagy bejelentést. Információnk szerint a pályázó egy eszközparkhoz jutott, amit ötven hónapon át részletekben kell kifizetnie. Olyan rendelkezésre állási díjat állapítottak meg számára, amelyből úgy tűnik, ezek a tételek jelentős előnyt tartalmaznak.

- Lehet forintosítani a fővárosnak okozott kár összegét?

- Információink szerint százmilliós értékű volt az eszközpark, amit ötven hónapon keresztül kétmillió forintonként kell kifizetnie a pályázat nyertesének, miközben havonta csak a rendelkezésre állásért kap több mint tízmillió forintot. Kettőt visszaad, marad neki jócskán. Nem akarok a dolgok elébe menni, hogy történt-e visszaélés vagy károkozás, ezt vizsgáljuk jelenleg.

- Időközben az is kiderült, hogy az FKF egyik vezetője szerint a Hagyó és Mesterházy által kijelölt ügyvédi irodákon át juttathattak vissza pénzeket a cég közbeszerzéseiből a városházára.

- Erről én is most hallottam, és egyelőre annyi bizonyos, hogy olyan ügyvédi iroda dolgozott az FKF-nek is, amelyikről tudni vélik, hogy Hagyó Miklóshoz közel állt, egyesek szerint Hagyó közbenjárására kötöttek velük szerződést. Jelenleg nincs több információm az ügyről, amelyet a hozzám eljutott hírek szerint már a rendőrség vizsgál, és amelyben két középvezetőt már meghallgattak.

- Ön a BKV fővárosi vizsgálóbizottságának elnökeként már korábban arról beszélt, hogy nem magányos elkövetők ügyködtek a közlekedési cégnél. Elégtételt érez a rendőrség múlt heti döntése után?

- Az utóbbi húsz év talán legnagyobb politikai közbotránya, ami a BKV-nál történt, és amivel mi foglalkoztunk, sajnos, úgy látszik, hogy csak a jéghegy csúcsa. Nem megtévedt emberekről van szó, hanem úgy tűnik, szervezett folyamatról, amely ma már a rendőrség álláspontja szerint bűnszervezetben elkövetett bűncselekmény. Szervezett módon történő közpénzkimentésről van szó, amely a BKV középvezetői rétegétől, talán mondhatom, egyelőre még csak szimbolikusan - bár a vizsgálatok még itt is okozhatnak "meglepetéseket" -, a magyar kormányig is elér. Hiszen az a Mesterházy Ernő, aki Demszky Gábor politikai főtanácsadójaként ma előzetes letartóztatásban van, szerződéses jogviszonyban állt a Miniszterelnöki Hivatallal. Ne feledkezzünk meg a főváros egyéb vezetőiről sem, kiemelve Hagyó Miklós mai napig tisztázatlan szerepét, hiszen ellene a mentelmi joga miatt nem indulhatott eljárás. Mindenkinek az az érdeke, hogy kiderüljön a teljes igazság: tudjuk meg, hogy kik, milyen szerepet játszottak, és ha bűncselekményeket követtek el, akkor feleljenek ezért. Nem boszorkányüldözést akarunk, senkit sem hurcolhatnak meg ok nélkül, de aki hozzányúlt a közpénzekhez, annak felelnie kell ezért. Fontos, hogy a politikusokat azonos mércével mérjék a gazdasági élet szereplőivel, ne fordulhasson elő az, hogy egyes politikusok ki tudnak menekülni a rendszerből, míg másokat helyettük vonnak felelősségre.

(A teljes interjút a Magyar Nemzet keddi számában olvashatja.)

(Magyar Nemzet)