FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Az EP ellenőrzési jogának bővüléséről vitáztak
|
|
Az Európai Parlament (EP) ezentúl hatékonyabban ellenőrizheti azokat a végrehajtási jellegű részletszabályokat, határozatokat, amelyeket az Európai Bizottság hoz a tagállami kormányokat képviselő Tanács, illetve az EP által elfogadott jogszabályokkal kapcsolatban. Szájer József, a Fidesz EP-küldöttségének vezetője az EP hétfő esti strasbourgi plenáris vitájában arra buzdította a képviselőket, hogy éljenek is ezekkel az új - a Lisszaboni Szerződésben biztosított - ellenőrzési jogaikkal. |
|
Létrehozva: 2010. április 20., 08:56 |
Szájer hangsúlyozta, hogy az új jogi lehetőségek az úgynevezett európai demokráciadeficit kiküszöbölésére szolgálnak.
"A Parlament és a Tanács, a két európai jogalkotó, nem tud önmagában minden egyes részletkérdéssel foglalkozni. A Parlament havonta ül össze, néha olyan alkalmak is vannak, mint most, hogy hiába ülünk össze, de szavazni mégsem tudunk, ugyanakkor a Parlamentnek mégiscsak ellenőriznie kell azokat a kérdéseket, amelyeket átruházott hatáskörben a Tanács, illetve a Bizottság kiad. Mostantól fogva erre meglesz a lehetőség" - mondta a magyar néppárti EP-képviselő.
A szavazás lehetőségének hiányával kapcsolatban tett utalása arra vonatkozott, hogy az Európára borult hamufelhő - és ennek nyomán a repülési korlátozások - következtében nagyon sok képviselő nem jutott el Strasbourgba erre az üléshétre, ezért most csak a napirendi kérdések vitáit folytatják le, szavazást nem tartanak.
"Eddig nem tudtunk beleszólni abba, hogy az általunk már korábban delegált jogosítványokkal mi történik. A Parlamentnek gyakorlatilag nem osztottak lapot ebben a folyamatban. Udvariasságból meghallgattak, de olyan rövid határidők voltak, hogy a Parlament össze sem ült az alatt az idő alatt, most pedig megvétózhatjuk, visszavonhatjuk (az Európai Bizottság által elfogadott, végrehajtási jellegű részletező rendelkezéseket), még az indokainkat sem kell közölnünk, vagyis ez egyértelmű jogbővülés" - mondta Szájer József.
A vitában Maros Sefcovic EU-biztos a Bizottság nevében együttműködési készségét hangoztatta, és kijelentette: a célokban és a megközelítésben egyetértenek, csupán egyes részletkérdésekben van némi eltérés a Parlament és a Bizottság álláspontja között. Példaként említette, hogy a Bizottság részéről élelmiszerbiztonsági, játékbiztonsági kérdésekben rövidebb határidőket szeretnének szabni a Parlamentnek esetleges kifogásai előterjesztésére, mint ami Szájer előterjesztésében a gyorsított eljárással kapcsolatban szerepel. A sürgős döntést nem kiemelten igénylő esetekben a Bizottság egyetért azzal, hogy az EP-nek két hónapja legyen észrevételei megtételére, és hogy ezt adott esetben további két hónappal meg lehessen hosszabbítani.