A folyókon a hétfői eső miatt lassú az apadás. A Sajó és a Bódva külföldi vízgyűjtőjén lehullott csapadék a jelenlegi árhullámot nem éri utol.
A Taktán továbbra is elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben, míg a Sajón az alsó szakaszon mért magasabb vízállás miatt másodfokú riasztást tartanak fenn.
A Bódva vízszintje Edelénynél harmincnégy centiméterrel csökkent kedd reggelre a vasárnapi tetőzéshez képest. A szakemberek előrejelzése szerint elhúzódó, lassú, de folyamatos apadásra lehet számítani. Egyre nagyobb gondot jelent viszont a védett területen megjelenő belvíz. Folyamatosan szivattyúznak a helyi Bódva utcában, a vásártér környékén.
Másodfokú belvízvédelmi készültséget tart fenn az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság a Bodrogközben, a Taktaközben és Dél-Borsodban, elsőfokú a riasztás a hevesi területeken, a víz több mint tízezer hektárt öntött el. Az igazgatóság mind a hét belvízvédelmi szakaszán készültség van érvényben. Naponta több mint egymillió köbméter vizet emelnek át a befogadó folyókba, de állandó a belvíz utánfolyása.
A csapadék és az árvíz több mint félszáz házat veszélyeztetett Borsodban. Ezeket az ingatlanokat megvédték a szakemberek. Harminc ember még mindig nem költözhetett vissza otthonába.
A megyei védelmi bizottság közlése szerint eddig hét település jelezte, hogy pénzt igényel a vis maior alapból. Az önkormányzatok becsült védekezési költsége meghaladhatja a 100 millió forintot.
Hajdú-Bihar megyében csaknem kétszeresére nőtt egy nap alatt a belvízzel borított földterületek nagysága, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén több mint 8 ezer hektár földet öntött el a belvíz, emiatt növelték a védelmi készültséget. A térségben 14 szivattyútelep működik, egy nap alatt összesen több mint egymillió köbméternyi vizet emeltek át a folyókba, csatornákba.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az elmúlt napok esőzései miatt hatezer hektárra nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága, négy szakaszon rendeltek el másodfokú belvízvédelmi készültséget. A folyamatosan működő szivattyútelepek naponta összesen 1,2 millió köbméter belvizet emelnek át.
Békés megyében 7.040 hektárra növekedett a belvízzel elöntött területek nagysága a lehullott csapadék miatt. A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tíz belvízvédelmi szakaszából már nyolcon lépett életbe belvízvédelmi készültség. Az igazgatóság tíz szivattyútelepet működtet, a térség két vízgazdálkodási társulása 29-et.
A Tiszán levonuló árhullám miatt a Tisza-tó vízszintjét a jelenlegi 725 centiméteres szintről fokozatosan 700 centiméterre csökkentik a kiskörei vízlépcsőnél, az áradás ugyanis uszadékot visz magával, s az kárt tehet a kompokban, úszóművekben. A Tisza vízgyűjtőjén lehullott jelentős mennyiségű csapadék miatt keletkező árhullám következtében a folyó vízállása Tiszafürednél csaknem egy méterrel magasabb volt, mint a Tisza-tó vízszintje. A vízlépcső előtt feltorlódott, fából és kommunális hulladékból álló uszadék néhol a szívóhatás következtében alábukik, és az alvízen sodródik tovább.
Emiatt a Tisza középső és alsó szakaszán különös figyelemmel kell eljárni a kompok és az úszóművek üzemeltetésénél, nehogy az uszadék kárt tegyen a vízi berendezésekben.
Újra lehet közlekedni a Sajólád és Bőcs közötti útszakaszon, amelyet korábban a Hernád áradása miatt zártak le. Szintén járható már a Pere és Hernádszentandrás közötti út, illetve a Bódva árvize miatt korábban lezárt Edelény és Abod közötti szakasz.
A Sajó árhulláma miatt járhatatlan a Tiszaújváros és Kesznyéten, illetve a Muhi és Köröm közötti szakasz. Itt a komp sem jár. Még mindig nem lehet közlekedni Putnok és Borsodbóta között, illetve a 26-os számú főutat Sajókazával összekötő részen.
A Bódva áradása miatt zárták le a Tornabarakony és Tornaszentandrás felé vezető utat, ott csak magasabb járművel tudnak bejutni a településekre. Komjáti felől nem lehet megközelíteni Bódvalenkét sem. A faluba Hídvégardó irányából lehet eljutni.