FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Betiltják a cianidos bányászati technológiákat az Unióban?
A cianidos bányászati technológiák alkalmazásának az Európai Unió egészére kiterjedő tilalmát sürgették az Európai Parlament képviselői szerdán, a strasbourgi plenáris ülésen.
Létrehozva: 2010. április 21., 21:50

Az EP májusban határozatot fogad el a témáról, amely Tőkés László (RMDSZ) és Áder János (Fidesz) kezdeményezésére, az Európai Bizottsághoz intézett kérdés formájában került a plénum elé.

A vitában a brüsszeli bizottság nevében Cecilia Malmström belügyi felelős szólalt fel, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy egy néhány éve hozott uniós jogszabály már szigorú rendelkezéseket tartalmaz a hulladékok kezelésére és a cianid határértékére.

Az előterjesztők nevében beszélő Áder János nemcsak szükségesnek, hanem sürgetőnek is nevezte a tilalom elrendelését, míg Tabajdi Csaba azt emelte ki, hogy az Európai Bizottságnak nem utólag kellene lépnie a környezetszennyezések esetén, hanem a megelőzést kellene célul kitűznie.

Számos egyetértő EP-tag mellett felszólalt néhány olyan képviselő - főleg finnek, görögök és románok - is, akik nem támogatták a teljes tilalmat, inkább a szabályok szigorítására, illetve a következetes betartásra helyeznék a hangsúlyt. A román Marian-Jean Marinescu kifejtette, hogy léteznek más veszélyes ipari technológiák is, például nukleáris eljárások, amelyeket szintén nem tiltanak az unióban.

Áder János kiemelte, hogy olyan javaslatról van szó, amelyet az EP nagy frakciói egyöntetűen támogatnak.

Emlékeztetett arra, hogy az EU-tagországok közül háromban már érvényben van a cianidos bányászat teljes tilalma, és a technológiát összesen csupán három tagországban alkalmazzák.

A fideszes képviselő leszögezte, hogy az eljárás nemcsak vízszennyezéssel fenyeget, hanem a természet sokféleségét, diverzitását is veszélyezteti.

Tabajdi Csaba arról beszélt, hogy a jelenleg tervezett verespataki beruházás keretében a tíz évvel ezelőtt természeti katasztrófát okozó nagybányainál nagyságrendekkel nagyobb és intenzívebb kitermelést terveznek, "amely a felszíni fejtés miatt önmagában is jelentős környezeti károkat okoz, az alkalmazott cianidos technológia miatt pedig újabb környezeti katasztrófa esélyét hordozza magában".

Azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy legkésőbb 2011-ben kezdeményezzen jogszabályt a cianidos bányászati technológia uniós szintű betiltásáról.

Más képviselők mellett Sógor Csaba (RMDSZ) arra hívta fel a figyelmet, hogy az eljárás az emberi egészségre is kockázatot jelent, ezért nem is lehet kérdés, hogy fel kell lépni ellene.

A szlovákiai magyar Mészáros Alajos (MKP) teljes támogatásáról biztosította a határozati javaslatot.

Malmström biztos kijelentette, hogy tudomásuk szerint egyelőre a cianidos eljárásnak nem létezik alternatívája, de Brüsszel figyelemmel kíséri a tudomány alakulását, és szükség esetén azonnal intézkedik.

Zárszavában mindazonáltal a biztos megerősítette, hogy a testület továbbra sem tartja megfelelő eljárásnak a teljes tilalmat. Úgy vélte, az előző katasztrófákból az unió már levonta a tanulságokat, amikor olyan jogszabályt dolgozott ki, amely igyekszik elejét venni a baleset kockázatának, ha pedig mégis bekövetkezne, mérsékli a következményeket.