fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Új támogatási formák a határon túli magyaroknak
2003. szeptember 22., 14:45
A határon túli magyarság gazdasági megerősödéséhez új támogatási formákat hirdet meg rövidesen az Új Kézfogás Közalapítvány (ÚKK) - mondta a szervezet nyáron bejegyzett kuratóriumának új elnöke hétfőn.

A közalapítvány a többi között a befektetéseket, a vajdasági és kárpátaljai privatizáció keretében a tulajdonszerzést segíti - mondta Lábody László.
A kuratóriumi elnök, a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) volt vezetője hozzátette: az alapítvány kölcsönöket is ad majd a kisvállalkozásoknak.
A cél Magyarország és a környező országok magyarlakta területei közötti gazdasági kapcsolatok erősítése - emelte ki a bemutatkozó sajtótájékoztatón Lábody László.
A szervezet - várhatóan október közepétől - külön forrást nyújt majd az uniós pályázatok önrészéhez, de készen áll a projektek megírásához szükséges oktatásra, tanácsadásra is.
Az elnök tájékoztatása szerint a következő években kiemelt figyelmet kaphat a Vajdaság és Kárpátalja, de a felvidéki és a szlovéniai támogatások rendszerén is változtatni akarnak.
A határon túli magyarság támogatására 1995-ben létrehozott Új Kézfogás Közalapítvány a kulturális segítséget nyújtó Illyés Közalapítvány (IK) mellett a szülőföldön maradást szolgáló gazdasági programokat ösztönöz.
Közel 30 ezer munkahely létesítéséhez vagy megtartásához teremtett lehetőséget a határon túli magyaroknak az ÚKK - közölte az elnök.
Ismertetése szerint az elmúlt négy évben közel kétezer pályázat érkezett a közalapítványhoz, ezek közel háromnegyedét támogatni tudták, összesen mintegy 2,3 milliárd forinttal.
Elmondta, hogy az idén 560 millió forintból gazdálkodhattak és - mint mondta - reményeik szerint a forrás nagysága jövőre "szinten marad".
Tájékoztatása szerint 1995 és 2003 között az Új Kézfogás Közalapítvány közel 3,4, míg az Illyés Közalapítvány 8,5 milliárd forint támogatást kapott a költségvetésből.
A központi büdzsé 0,16 százaléka jut az idei évben a határon túliak támogatására, ebből a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) költségvetésének 5 százaléka - mondta.
Közlése szerint a MeH költségvetési fejezetéből a Határon Túli Magyarok Hivatala 11, az Illyés Közalapítvány 16, míg az Új Kézfogás Közalapítvány 9 százalékkal részesül. A határon túli magyarság támogatására a költségvetés 1999-ben 2,3, 2001-ben 5,6, míg 2003-ban 8,8 milliárd forintot fordított - ismertette Lábody László.
Bálint-Pataki József HTMH-elnök tájékoztatása szerint az ÚKK a sok határon túli magyarságot támogató szervezet között az egyetlen, amely közvetlenül nyújt gazdasági segítséget a szomszédos országokban élő magyarok egzisztenciateremtéséhez, és így a szülőföldön maradásukhoz.

MTI - fidesz.hu