fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nincs türelmi idő
2010. április 29., 11:53
Az ország helyzete gyors döntéseket igényel - mondta a Demokratának Navracsics Tibor a választások éjszakáján. A Fidesz eddigi frakcióvezetője úgy véli, május végén alakulhat meg az új polgári kormány, de a Szövetség képviselői már ez előtt munkához látnak. Lesz adócsökkentés, elszámoltatás és kettős állampolgárság is.

- Korábban szó volt arról, hogy már a kormány felállása előtt, az Országgyűlés megalakulása után munkához látnak. Mik lesznek az első intézkedések?

- Bár végleges döntés most, a választás éjszakáján még nincs, terveink szerint három csoportba lehet majd sorolni azokat a törvényjavaslatokat, amelyeket be kívánunk terjeszteni. Az egyik csoportba azok tartoznak, amelyek az új kormány megalakulásával, az átadás-átvétellel, illetve politika és a köztisztviselői kar szétválasztásával kapcsolatosak. A másik csoport azon törvényjavaslatoké, amelyek a politikai élet takarékosabbá tételét célozzák; amit vállaltunk, azt be is tartjuk, kisebb létszámú parlamentet és önkormányzati képviselő-testületeket szeretnénk. A harmadik terület a gazdaság rendbetételével kapcsolatos. Módosítani szeretnénk a költségvetési törvényt, levegőhöz akarjuk juttatni a kis- és középvállalkozásokat.

- Lényegében mindenki kész tényként kezeli, hogy kevesebb tárca lesz, integrált minisztériumok alakulnak.

- Ez a legvalószínűbb forgatókönyv, de a kormányzati szerkezetről szóló végleges döntés Orbán Viktor miniszterelnöké lesz. Úgy gondoljuk, egy válság idején olcsóbbnak kell lenni magának az államnak is, s ennek egyik eszköze, hogy össze kell vonni azokat a területeket, amelyek többé-kevésbé összetartoznak.

- Az egyik legfontosabb feladata gazdaság rendbetétele. Ennek hogyan kezdenek neki?

- Szeretnénk átcsoportosítani az uniós forrásokat, minél több pénzt fordítani a gazdaságélénkítésre, munkahelyteremtésre, a vállalkozások támogatására. Másrészt szeretnénk átláthatóvá tenni, egyszerűsíteni a közterheket. Minden ellenkező híreszteléssel ellentétben még az idén adócsökkentésre készülünk. Rengeteg kis- és középvállalkozás éli a végnapjait, minél gyorsabban megoldást kell találnunk a problémáikra, gondolok itt az adócsökkentésre.

- Mennyire vannak tisztában az ország valós gazdasági helyzetével?

- Varga Mihály vezeti azt a csoportot, amelynek feladata a gazdaság állapotának felmérése. A teljes jelentés július végére, augusztus elejére várható, de ez persze nem jelenti azt, hogy addig tétlenül várunk, már júniusban is szeretnénk döntéseket hozni a gazdaság stabilizálására. Félek, hogy vannak olyan, ma még ismeretlen problémák, amelyek csak az átadás-átvételkor derülnek ki, s amelyeket mihamarabb orvosolnunk kell majd.

- Elszámoltatás, az eddigi döntéshozók felelősségének megállapítása szerepel a terveikben?

- Természetesen ezzel kapcsolatban is tartjuk magunkat ahhoz, amit ígértünk. Lázár János irányítja azt a csoportot, amely már hetekkel ezelőtt nyilvánosságra hozott tíz plusz egy ügyet, s ezekben már folyik az adatok gyűjtése. Ezek emblematikus, kiemelt ügyek. Az elszámoltatás vonatkozásában is azt várjuk, hogy az átadás-átvétel után látunk majd tisztán, akkor lehet eldönteni, hol merülhet fel bűncselekmény gyanúja, hol történhetett olyan mulasztás, amely a törvénysértés gyanúját is felvetheti, hol kell feljelentést tenni.

- Június negyedikén lesz a trianoni békediktátum aláírásának kilencvenedik évfordulója. Megkaphatják a határon túli magyarok a kettős állampolgárságot?

- Igen, ez is az első lépéseink között lesz. 2004-ben a szavazók többsége is így foglalt állást, és immár a parlamentben is megteremthető az ehhez a döntéshez szükséges egység.


- A baloldal azzal riogatott, hogy kétharmados Fidesz-kormány esetén önkormányzatok szűnnek meg, budapesti kerületek tűnnek el. Ilyen tervük van?

- Az a határozott álláspontunk, hogy az ország valamennyi településének joga van az önkormányzatisághoz. Szemben az MSZP-vel és az MDF-fel, mi soha nem állítottuk, hogy önkormányzatok megszüntetésére készülünk. A képviselőtestületek létszámát viszont csökkenteni akarjuk. Ez viszonylag könnyebb feladat a megyei közgyűlésekben és a Fővárosi Közgyűlésben, ahol csak listás képviselői helyek vannak, bonyolultabb viszont a városokban és a budapesti kerületekben, ahol egyéni mandátummal és kompenzációs listáról is be lehet jutni a testületbe. Ezeken a helyeken nagyobb körültekintésre van szükség.

- A hírek szerint a közigazgatás átalakítása kapcsán kormányzati szerepet kaphat.

- Orbán Viktor határoz arról, hogy kik alkotják az új kabinetet, nem akarok a döntés elébe menni. Ha bármilyen feladatra felkér, nem fogok nemet mondani.

- Mikor alakulhat meg az új polgári kormány?

- A jogorvoslati határidőket, a parlament megalakulását is figyelembe véve úgy vélem, május huszadika és harmincegyedike között felállhat az Orbán-kabinet.

- A tényleges munka mikor kezdődhet meg? Azt ígérték, nem kérnek száznapos türelmi időt...

- Az ország helyzete gyors döntéseket igényel. Azonnal munkához látunk, először az Országgyűlésben, s azt remélem, júniusban már az új kormány hozhatja a döntéseket.

(Bándy Péter, Demokrata)