fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bombáznak minket a rákkeltő anyagok
2010. május 20., 14:43
Óriási mennyiségű rákkeltő vegyszerrel és sugárzással kerül kapcsolatba az átlagos fogyasztó egy friss amerikai tanulmány szerint. A kutatók javaslatokat is tesznek arra, hogy miként mérsékeljük a kockázatokat. Ezek között szerepel például a vízszűrők használata, vagy a mobiltelefonálással töltött idő lerövidítése.

Az előző amerikai elnök, George W. Bush felkérésére két orvosprofesszor által összeállított jelentés szerint a halandóság általános csökkenése ellenére bizonyos rákos megbetegedések száma, köztük a leggyakrabban a gyerekek körében előfordulók is, ismeretlen okokból emelkedik. Az amerikaiak 41 százalékát diagnosztizálják élete során valamilyen rákos megbetegedéssel, és 21 százalékuk rákban hal meg.

A tanulmány készítői a jelenségért nem kis részben a szövetségi kormányzatot teszik felelőssé, amely szerintük nem kezeli helyén, és nem is támogatja megfelelően a környezeti szennyezések szerepével kapcsolatos kutatásokat. A használatban lévő, több mint 80 ezer vegyszer közül mindössze pár száz biztonságosságát vizsgálták az Egyesült Államokban. Miközben a lassú lebomlás miatt a 30 éve betiltott vegyszerek is jelentenek még kockázatokat, az új anyagok, például a nanotechnológiával előállítottak biztonságosságára alig fordítanak figyelmet.

Óriási veszélyt jelent például a mezőgazdaság. A kutatók szerint az amerikai környezetvédelmi ügynökség által engedélyezett növényvédőszerekben lévő közel 900 összetevő közül sok a toxikus, és nagy a kockázat a műtrágyáknál és az állatgyógyászatban használt orvosságoknál is.

A különféle járművek által a levegőbe bocsátott anyagok a légszennyezés okozta rákos megbetegedések 30 százalékáért felelősek. Az ivóvízkészletek fertőtlenítése jelentősen csökkentette ugyan a víz miatti megbetegedések számát, ám a kutatások szerint a fertőtlenítők melléktermékei hosszabb távon növelhetik a rák kockázatát. A háztartásokban rovarirtásra használt szerek a padlón játszó gyerekek számára jelenthetnek veszélyt. Bár a kutatók elismerik, hogy a mobiltelefon-használat és a rákos megbetegedések összefüggésére nincs bizonyíték, hozzáteszik: alig történtek kutatások a drótnélküli eszközök gyakori használatával kapcsolatos kockázatok feltérképezésére.

Ha pedig mindez nem lenne elég, a jelentés szerint az orvosok kezében sem lehetünk biztonságban. Az amerikaiak teljes sugárterhelésük immár közel felét az orvosi képalkotási eljárások során szenvedik el, szemben a 80-as évek elején becsült 15 százalékkal. Az orvosi vizsgálatok közel kétszeresére növelték az amerikaiakat életük során érő átlagos sugárdózist. A jelentés egyenesen azt állítja, hogy egyes betegek szervezetében akkora sugárdózis halmozódhat fel, amely a hirosimai atomtámadás túlélőinek a szervezetében találhatót is meghaladja. Az egészségügy területén további probléma, hogy a legkülönfélébb gyógyszerek maradékai kerülnek be a vízkészletekbe.

(vg.hu)