Az RMGC-nek az MTI bukaresti irodájához szerdán eljuttatott közleménye szerint a vállalat jogerősen pert nyert a legfelső bíróságon, amit az RMGC azt követően indított a minisztérium ellen, hogy ez utóbbi 2007-ben megtagadta a Verespatak melletti Corna-i és Cetate-i két gát megépítéséhez szükséges környezetvédelmi engedély kibocsátását. A vállalat szerint tette ezt a szaktárca annak ellenére, hogy a romániai gátak biztonságosságát vizsgáló országos bizottság - amely a környezetvédelmi minisztériumhoz tartozik - korábban elfogadta az engedély kibocsátásához szükséges dokumentációt az RMGC-től.
Catalin Hosu, az RMGC regionális kommunikációs menedzsere az MTI-nek szerdán elmondta: a bírósági döntés megerősíti, hogy a beruházás életképes, és a két gát a korszerű technikai alkalmazásoknak köszönhetően teljes biztonsággal működtethető.
A román környezetvédelmi minisztérium az RMGC álláspontjára reagálva azonban hangsúlyozta, hogy a derítőgát és a zagytározó gát megépítéséhez szükséges engedély - amelyről a bírósági döntés született - nem jogosítja fel a beruházót az építkezés elkezdésére. A szaktárca emlékeztet arra, hogy ez az engedély csak az első lépést jelenti másik két jóváhagyás megszerzéséhez szükséges procedúrában. A két gát biztonságos működtetéséről szóló engedélynek a kibocsátása ugyanis csak az előfeltételét teremti meg annak, hogy a vállalat a vízgazdálkodási és a környezetvédelmi engedélyt is megszerezhesse. A minisztérium azonban leszögezte, hogy az első engedély - amiről a bíróság döntött - nem szavatolja a többinek is a megszerzését.
A román szaktárca 2007-ben függesztette fel a projekt általános környezetvédelmi engedélyezési folyamatát, miután a bíróság érvénytelenítette a Fehér megyei önkormányzat által kibocsátott településrendezési engedélyt. Az idén az RMGC újabb ilyen engedélyt kapott az önkormányzattól, és be is nyújtotta a minisztériumhoz, amely még vizsgálja annak törvényességét, és nem döntött az engedélyezési folyamat sorsáról.