Kárpátalján 1963-ban, az ungvári egyetem magyar filológiai tanszékének létrehozásával vette kezdetét a magyar bölcsészképzés. Ennek köszönhetően vált folyamatossá a megye magyar tannyelvű iskoláiban a magyarnyelv- és irodalomtanárok utánpótlása.
Ünnepi beszédében Petro Lizanec professzor, a magyar tanszék vezetője kiemelte: az intézményben az elmúlt négy évtized során 706-an szereztek magyar bölcsészdiplomát, s nagyrészt közülük kerültek ki a kárpátaljai magyar újságok, könyvkiadók, rádió és televízió munkatársai is. Az intenzív tudományos munkát folytató tanszék diákjai és tanárai 70 monográfiát és tankönyvet, valamint 800 tudományos publikációt jelentettek meg - tette hozzá.
Történelmi jelentőségűnek értékelte a magyar tagozat beindítását a kárpátaljai magyarság megmaradását illetően is, amit szerinte jól jelez, hogy a kárpátaljai magyar írók és költők 80 százaléka a magyar tanszéken végezte egyetemi tanulmányait.
Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, aki a magyar kormány elismerését tolmácsolta, kiemelkedő jelentőségűnek nevezte a magyar filológiai tanszék négy évtizedes és az ünnepségnek helyet adó Ungvári Hungarológiai Központ tizenöt éves tevékenységét a kárpátaljai magyar értelmiség utánpótlásának biztosítása kapcsán.
Zilahy László, az Oktatási Minisztérium határon túli magyarok ügyeiért felelős főosztályvezetője hangsúlyozta, hogy az ungvári egyetem magyar filológiai tanszéke és a hungarológiai központ oktatási és tudományos eredményei, valamint a kiadványaik bizonyítják, hogy jó helyre került az OM által nyújtott támogatás.
MTI - fidesz.hu