FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat Nyomtatás
Ablak bezárása
Trianonra emlékeztek Sopronban
2010-nek kellett beköszöntenie, hogy 20 évvel a rendszerváltás után végre valóban pontot tegyünk egy nemzetünk ellen dolgozó korszak végére! 20 év után most végre szinte teljes nemzeti egységgel emeltük az Ország Házába azt az erőt, amely a magyarság felemelkedését tűzte zászlajára! - mondta Sopron polgármestere a mai Trianon-napi megemlékezésen.
Létrehozva: 2010. június 5., 17:42 | Utoljára frissítve: 2010. június 5., 17:53

A trianoni békediktátum aláírásának 90. évfordulóján a Soproni Erdélyi Kör felújította a soproni Barátság Parkban 2001 óta álló emlékművet, ahol, az azóta kialakult hagyomány szerint, a magyarság számára tragikus történelmi eseményre emlékeztek ma.

A megemlékezésen, amelyet a Soproni Erdélyi Kör és Sopron városa szervezett elsőként dr. Úry Előd, a Soproni Erdélyi Kör elnöke köszöntötte a megjelenteket.

- Kilenc évvel ezelőtt hívtuk először ezen emlékhelyre a város emlékezni vágyó polgárait. Kilenc éve adtuk át ezt az emlékhelyet a városnak, hogy méltó és mindenki számára jól elérhető helyen tudjunk megemlékezni a gyászos trianoni diktátumról - mondta dr. Úry Előd.

- Az emlékhely egy kettévágott fatörzsből állt, mely a csonkán maradt Anyaországot jelképezte, ezt kör alakban, a ma is látható 7 kopjafa veszi körül, emlékeztetve a hazánk testéből kiszakított hét országrészre.

Kilenc éve hangzik el itt polgármestereink, szónokaink, előadóművészek, gyerekek- szájából, hogy: "nem, nem soha!"

A büszke, kettébevágott tölgy, az utóbbi nyolc évben, egyre erőteljesebben korhadásnak indult, mintha az ország sorsát jelképezte volna. A tavalyi évben már korhatag állapotát trükkökkel kellett leplezni, nemzeti színű zászlókkal borítottuk be. Akkor határoztuk el, hogy a 90-ik gyászos évfordulóra felújítjuk az emlékművet.

- Nagy lélegzetet vettünk, nagyot gondoltunk, megkerestük székely barátainkat, akik ezt a hét tonnás szikladarabot ajándékozták nekünk. A háromszéki Mikóújfaluból került ide ez a szikladarab, a Lövérek nevű székely határtelepülésre, hogy hirdesse örökös összetartozásunkat.

Mire elkészült az emlékmű központi darabja, az anyaország is nagyot gondolt. Felemelte a fejét és elhatározta, hogy az országot kőkemény márvány alapra helyezi, újra felépíti és kimondja a nemzet egységét.

Jelképes ez a Székelyföldről származó szikladarab itt Sopronban, reméljük, hogy a készülő márványalapnak egyik első köve lehet és sokáig fogja hirdetni a nemzetnek, Sopron város polgárainak, hogy: "nem, nem soha...." Soha nem fogjuk feledni ezt a napot.

Mielőtt átadnám jelképesen Polgármester Úrnak és egyben Sopron városának a felújított emlékhelyet, megköszönöm Székelyföldnek, Mikóújfalunak a szép ajándékát, Külön köszönet Sz. Egyed Emma szobrásznak, aki a Nagymagyarország térképét készítette el.

Köszönet mindazon Erdélyi Köri tagoknak, a Kör barátainknak, akik sok munkával, tanáccsal segítették törekvésünket.

- Polgármester Úr! Kedves soproni polgárok! A 90. évforduló napján, mely egyben a mai naptól, a nemzet egységének napja is lett, a Soproni Erdélyi Kör nevében, átadom a Önöknek a felújított trianoni emlékhelyet.

Dr. Fodor Tamás polgármester arra emlékeztetett, hogy- 90 esztendővel ezelőtt levágták körbe futó vasútvonalainkat, villany- és távíróvezetékeinket, elvették nemes- és színesérc bányáink nagy részét, sóbányáinkat, hegyi legelőinket, erdeinket. elvették, csonkolták hadseregünket, megsemmisítették hadieszközeinket, elvették tengeri flotillánkat és halászhajóinkat.

- Nem tudom, hány nép élte volna túl ezt a borzalmat? De mi itt vagyunk! Élünk, és bízunk a jövőben. Él a magyar a Kárpátok között! Él, mégha anyanyelvét és kultúráját gyakran csak szűk közösségben, családi körben őrizheti is. Él ott is, ahol ma már kisebbségnek tekintik! Él, és kezét nyújtja felénk! Kezét nyújtotta 2004-ben is, amikor országunk azt a kezet elütötte.

Mi, akkor, 2004-ben igennel szavaztunk nemzetközösségünkre...

Nekünk, soproniaknak is fájó seb, akik Trianon után azonnal igennel szavaztunk Magyarországra az 1921-es népszavazáson! Trianon csonkítását mi is magunkon érezzük: városunk elvesztette történelmi térségét, családjaink elvesztették rokonaikat - fogalmazott Sopron polgármestere.

- 2010-nek kellett beköszöntenie, hogy 20 évvel a rendszerváltás után végre valóban pontot tegyünk egy nemzetünk ellen dolgozó korszak végére! 20 év után most végre szinte teljes nemzeti egységgel emeltük az Ország Házába azt az erőt, amely a magyarság felemelkedését tűzte zászlajára! 20 év telt el a rendszerváltozás óta a feltámadás reményéig! És 90 év telt el, hogy a nemzetünket meggyalázó békediktátumról emelt fővel, jövőbe vetett hittel beszéljünk!

- Ezért kellett megadni elszakított honfitársainknak az állampolgárságot! És ezért történhetett meg az, ami a demokratikus magyar parlament életében szinte példátlan: még az ellenzék nagyobbik része is az állampolgárság megadása mellett voksolt! Mi ez, ha nem felébredés?! Hitvallás a magyar feltámadás és megmaradás mellett! Itt az idő, hogy a gyászruhát levessük lelkünkről, és megmutassuk: él és erős a magyar! - mondta beszédében dr. Fodor Tamás.

A megemlékezést követően a város nevében dr. Fodor Tamás polgármester és Abdai Géza alpolgármester helyezte el a megemlékezés koszorúját az emlékműnél, amelynek felújítását Firtl Mátyás, Sopron országgyűlési képviselője és Sopron önkormányzata is támogatta.