fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Markó az alkotmánymódosítás támogatására szólított fel
2003. szeptember 29., 07:47
Az erdélyi magyarságnak nem a román alkotmány egészére, hanem az azt módosító törvényben rögzített és kivívott jogokra kell igennel szavaznia az október 19-i népszavazáson - hangoztatta Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a hétvégén a romániai magyar sajtó Marosvásárhelyen összegyűlt vezetői előtt.

Az RMDSZ az alkotmányt módosító törvény támogatására szólítja fel a romániai magyar közösséget. A román alkotmány módosítása ugyanis kedvező változásokat hoz az erdélyi magyarság életében, ezért a romániai magyar közélet szereplői között konszenzusra van szükség az erre vonatkozó, október 19-én esedékes népszavazás sikere érdekében - jelentette ki Markó Béla a marosvásárhelyi tanácskozáson.
Markó emlékeztetett: a román parlament mindkét háza által elfogadott alkotmánymódosítás kimondja a kisebbségek jogát a szabad anyanyelvhasználathoz a közigazgatásban, a decentralizált intézményekben és az igazságszolgáltatásban. Szavatolja továbbá a közösségi és magántulajdont, önálló, államilag finanszírozott oktatási formaként ismeri el a felekezeti iskolarendszert.
A szövetségi elnök elmondta: hosszú és nehéz küzdelmek árán sikerült elérni, hogy az egyházi oktatás államilag elismert oktatási formává váljon, amelyet immár az alkotmány is garantál. Markó ezért megdöbbenve látja, hogy egyes személyek (közöttük az egyházak egyik képviselője is) arra szólították fel az erdélyi magyarságot: nemmel voksoljon a népszavazáson.
A tanácskozáson a magyar sajtó képviselői kifejtették, hogy tevékenyen kívánnak részt venni a népszavazás népszerűsítését célzó kampányban. Az alkotmánymódosítás elfogadásához ugyanis a szavazásra jogosultak több mint felének részt kell vennie a referendumon.
Alapvetően fontos, hogy meggyőzzük az erdélyi magyarságot, jelenjen meg az urnáknál, és igennel szavazzon - hangzott el a tanácskozáson.
A belpolitikai helyzetről szólva Markó Béla kifejtette: az elmúlt időszak a magyar érdekvédelmi politizálás "forró ősze" volt, amelyet a főként az alkotmánymódosítással kapcsolatos viták, majd - a Szabadság-szobor ügyében - a kormányzó Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult súlyos konfliktusok jellemeztek. Az elnök úgy látja, hogy mindezért a kormánypártban felszínre törő ultranacionalizmus okolható.
A nacionalista erők megpróbálják semmissé tenni az együttműködés révén elért eddigi eredményeket, és szakítást próbálnak előidézni a két politikai erő között - mondta Markó Béla, aki szerint ez a szakítás valóban meg is történhet. Az RMDSZ-nek körültekintően kell mérlegelnie, hogy miként cselekedjék a továbbiakban. A szervezeten belül ugyanis többen joggal kérik az együttműködés megszakítását, de jogos azoknak az értelmiségieknek az aggodalma is, akik az együttműködés felbontásának hátrányos következményeire figyelmeztetnek - hangoztatta.
Az aradi Szabadság-szoborral összefüggésben kialakult helyzetről szólva az elnök felháborítónak és veszélyesnek minősítette azt a román nézetet, amely szerint a magyar szimbolikájú szobrok mellé kötelezően román jelképeket hordozó alkotásokat kell elhelyezni. Az RMDSZ-elnök szerint ez "drámai ostobaságról" tesz tanúbizonyságot.
Hasonló véleményen van az elnök a Babes-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) létesítendő magyar karok kapcsán kialakult kormánypárti álláspontról is. Bár a PSD vezetői megerősítették, hogy az egyetem szenátusának ellenkezése ellenére tartják magukat a megállapodáshoz (miszerint a karokat létre kell hozni), Markó "cinizmusnak, a kisebbségi jogok és az autonómia megcsúfolásának" tartja azt, hogy éppen kormánypárti körökben próbálják elodázni a karok megszületését az egyetemi szenátus függetlenségére hivatkozva.

MTI - fidesz.hu