fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Árvíz és a magyar-szlovák viszony
2010. június 14., 23:38
A közép-európai árvizekkel és a magyar-szlovák viszonnyal foglalkozott több képviselő az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén hétfőn este, napirenden kívül elhangzott felszólalásában.

Deutsch Tamás (Fidesz), a romániai magyar Tőkés László és Bauer Edit (szlovákiai Magyar Koalíció Pártja) elsősorban az árvízzel kapcsolatos szolidaritásra hívta fel a figyelmet.

A másik téma kapcsán Mészáros Alajos (MKP) és Bauer Edit úgy vélte, a kettős állampolgárság megadása szimbolikus gesztus, semmilyen veszélyt nem jelent a környező országokra, míg a szlovák Sergej Kozlík szerint sérti az EU alapelveit, hogy a kormány nem is kíván tárgyalni a törvényről a szomszédos országokkal.

Deutsch Tamás azt hangoztatta: európai polgárok árvízzel sújtott milliói gyors döntéseket várnak. Az EP-ben el is készült egy határozati javaslat, erről már a héten dönteni lehet.

"Elvárjuk, hogy az Európai Bizottság is hasonlóképpen gyors és hatékony eljárásban nyújtson megfelelő anyagi segítséget az újjáépítéshez" - tette hozzá a fideszes képviselő.

Bauer Edit szintén arra kérte az Európai Bizottságot: gyorsan mozgósítsa a lehetséges eszközöket, hogy a károkat mérsékelni lehessen. Az EU szolidaritása, a gyors cselekvés most különösen fontos - fűzte hozzá.

Tőkés László is segítségre kérte az uniós intézményeket, és párhuzamot vont az árvíz és a térség kommunista múltja között. "Miközben széles körű összefogással az árvíz sújtotta területek megsegítésén fáradozunk, önkéntelenül is a volt keleti tömb kommunizmus sújtotta országaira gondolunk" - fogalmazott.

Hozzátette: örvendetes, hogy a magyar és a szlovák választások antikommunista győzelmet hoztak.

A szlovák-magyar viszonyt érintő felszólalások között Kozlík (LS-HZDS) úgy ítélte meg: figyelmeztető jelzés Európa számára az is, hogy a magyar politikai körök "kétségeket próbálnak kelteni" a trianoni szerződéssel kapcsolatban.

Mészáros Alajos szerint "túl kell lépni a trianoni diktátum jelentette példátlan igazságtalanságon", és "el kell fogadni a helyzetet".

Mint mondta, az új magyar kormány döntése a kettős állampolgárság megadásáról szimbolikus gesztus, amely a magyar nemzet összetartozását hivatott jelezni. Kérte, hogy "tegyék ezt lehetővé feltétel nélkül" az érintett polgárok számára.

Bauer Edit hozzátette, hogy a szlovák állampolgársági törvény hátrányos megkülönböztetést hozott. Egy sor munkahelyhez például a kettős állampolgárok nem juthatnak hozzá, azzal az indoklással, hogy biztonsági kockázatot jelentenek. Az állampolgárok ilyenfajta megbélyegzése teljes mértékben elfogadhatatlan - szögezte le a képviselő.

Felszólalt napirend előtt Gyürk András (Fidesz) is, aki érthetetlennek nevezte, hogy "a spanyol uniós elnökség alatt egyre többször hallani olyan hangokat, hogy az EU-nak felül kell vizsgálnia Kuba-stratégiáját". Kuba elnyomó diktatúra maradt, az EU-hoz való közeledésének továbbra is feltétele, hogy először a kommunista rezsim gyakoroljon gesztusokat, mindenekelőtt engedje szabadon a politikai foglyokat - szögezte le.

Jerzy Buzek EP-elnök egyébként ezen az EP-ülésen mutatott be két új magyar EP-képviselőt, a Schmitt Pál helyére lépő Pelczné Gáll Ildikót (Fidesz) és a Balczó Zoltán mandátumát átvevő Kovács Bélát (Jobbik).

Pelczné ebből az alkalomból közleményt adott ki, amelyben leszögezte: a Fidesz egyik alelnökeként és a párt női tagozatának elnökeként nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy csatlakozhat a magyar néppárti delegációhoz. Jelezte azt is, hogy az eddig Schmitt Pál által képviselt kulturális és oktatási bizottságban kap tagságot, valamint a foglalkoztatási és szociális bizottság, és a petíciós bizottság póttagja lesz, emellett pedig hozzá fog tartozni a belső piac és fogyasztóvédelem területe is.

Kedden Schmitt Pál megüresedett alelnöki helyéről is dönt az EP. A Fideszt is tagjai között tudó Európai Néppárt Tőkés Lászlót jelölte erre a tisztségre.

(MTI)