A külügyminiszterek által előkészített tervezet kimondja, hogy Izlandnak rendbe kell tennie pénzügyi szolgáltatói szektorát. Ez utalás arra, hogy a pénzügyi válság során 2008-ban az Icesave izlandi bank csődbe ment, mintegy 5 milliárd euró kifizetetlen adósságot halmozva fel. A zömében holland és brit kisbefektetők azóta is pénzükre várnak.
Az EU végrehajtó szerve, az Európai Bizottság még februárban adott véleményében javasolta a tárgyalások megkezdését. A csütörtöki megerősítés azt is jelenti, hogy London és Hága is rábólint, de William Hague brit külügyminiszter hétfőn kijelentette: "világossá akarjuk tenni, hogy amint Izland megkezdi a (tárgyalási) folyamatot, elkötelezi magát a pénzügyi és jogi kötelezettségeinek teljesítésére", ami célzás arra, hogy a veszteség megtérítését várja a 320 ezer lelket számláló szigetországtól.
Az izlandiak hosszú évtizedeken át elutasítóan vélekedtek az uniós tagságról, a pénzügyi válság - amelynek során nemzeti valutájuk drasztikusan leértékelődött - rámutatott az ország sebezhetőségére, és a tagság immár komoly támogatottságot kapott. Így az ország 2009-ben benyújtotta csatlakozási kérelmét.
A csatlakozási tárgyalások egy-két esztendő alatt lebonyolíthatóak, mert Izland jogharmonizációja - azaz törvényeinek az uniós joganyaghoz illesztése - korántsem jelent akkora kihívást, mint az EU többi tagjelöltjének. Izland az Európai Gazdasági Térség tagjaként már most is része az EU belső piacának és tagja a schengeni övezetnek is. Legkorábban 2012-ben kerülhet sor csatlakozására - feltéve, ha a tárgyalások rövidesen elkezdődnek.