fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Közművé kell tenni az internetet
2010. június 15., 11:37
Dr. Nyitrai Zsolt személyében Heves megyei politikus is szerepet kapott az új kormányban: az egri fiatalembert a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációs államtitkárává nevezte ki az államfő.

- Államtitkár úr! Ön a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) infokommunikációs ügyekért felelős politikai államtitkáraként került az Orbán-kabinetbe. Az már a kormányalakítást követően látszott, hogy igencsak szerteágazó feladatkört bíztak Önre, ám előbb talán az NFM-nek a teljesen átalakított kormányzati struktúrában betöltött szerepét kellene megvilágítania.

- A Fellegi Tamás vezette tárca azért jött létre, hogy végre rendet és kiszámíthatóságot lehessen teremteni az állami vagyongazdálkodás területén. A minisztérium portfóliójába tartozik ugyanis minden, az állam vagyongazdálkodásával, infrastruktúrájával kapcsolatos kérdés, így a forráselosztás - ideértve az európai uniós pénzeket -, a közlekedés, az energiapolitika, valamint az infokommunikáció is.

- Ezen belül mi lesz az Ön feladata?

- Hozzám tartozik a teljes kormányzati informatikai infrastruktúra-fejlesztés és -üzemeltetés - ide értve egyebek mellett például a kormányzati gerinchálózatot -, az elektronikus hírközlés felügyelete, a spektrum- és frekvenciagazdálkodás, az audiovizuális média szabályozása, így a digitális átállás levezénylése, a postaügyi szabályozás, valamint számos kormányzati háttérintézmény felügyelete. Eddig ezek a feladatkörök több minisztérium között oszlottak meg, noha egymáshoz szorosan kötődő, összefüggő területekről van szó. Ekképp szabályozásuk, működtetésük is egy kézben lehet a leghatékonyabb, ugyanakkor a felelősség kérdését is egyértelművé tettük. Mindezen túl nagyon nagy lehetőséget is rejt ez a terület, hiszen a magyar társadalom megérett a különböző infokommunikációs eszközök használatára: elég csak arra gondolni, hogy mobiltelefonnal vagy számítógéppel már szinte mindenki rendelkezik. Ezek az eszközök pedig végső soron az életünket teszik könnyebbé, egyszerűbbé, munkánkat hatékonyabbá, miközben nem mellesleg környezetbarát technológiákról van szó.

- Milyen konkrét teendők várnak Önre?

- Az átadás-átvétel után, a tisztánlátás érdekében, alapos átvilágítás következik, és csak ezt követően lehet letenni az asztalra egy kiszámítható infokommunikációs stratégiát. A legfontosabb feladatok ezzel együtt jól láthatók. Fejleszteni kell a széles sávú hálózatokat, hogy a polgárokhoz akár médiaminőségben juthasson el az internet. Ma Magyarországon ugyanis több mint négy millióan nem férnek hozzá a világháló nyújtotta lehetőségekhez. Meggyőződésem, hogy az internetnek is közművé kell válnia, miként annak idején a víz, a villany, a gáz vagy a csatorna is azzá lett. Ugyanakkor fontos a tartalom is, azaz az internet segítségével elérhetővé kell tenni a távoktatást és a távmunkát. De mindezek mellett újra meg kell teremteni, vissza kell állítani a digitális közbizalmat is: elég a leálló, elérhetetlen ügyfélkapuk okozta bonyodalmakra gondolni. Szintén a legfontosabb feladataink között van a magyar informatikai tudás, a "magyar lelemény" támogatása Neumann János országában, illetve a határon túl is. Azaz: támogatnunk kell a magyar termékek fejlesztését és exportját. Végül, de nem utolsósorban pedig a kor üzenete, hogy a hangátvitel költségei csökkenjenek, és reális szintre szoruljanak a mobil-internetes adatforgalom díjai. Mindezek mellett személy szerint kiemelten fontosnak tartom az e-demokrácia intézményének erősítését is, hogy világhálón is folytasson párbeszédet a kormány a polgárokkal.

- A Fidesz kampányában hangsúlyos szerepet kapott a Posta, pontosabban a kisposták újranyitásának kérdése. E téren mire lehet számítani?

- A Magyar Posta nemzeti érték, az ország egyik legnagyobb vállalata, egyben legnagyobb foglalkoztatója több mint 35 ezer alkalmazottal, és ekképp is kell hozzá közelíteni. Természetesen felül kell vizsgálni a megszüntetett kisposták esetleges újranyitásának lehetőségét, de a Posta ésszerű működtetésének feltételeit is át kell tekinteni. Elég ugyanis csak arra gondolni, hogy a minisztériumok és az állami hivatalok között ma még külsős cégek viszik az iratokat.

- Ön eddig a Fidesz apparátusában dolgozott. Mennyiben igényel az új feladat másabb típusú munkát?

- Valóban, 2006-tól a Fidesz operatív igazgatója voltam. Nagyon fontos tapasztalás volt ez az időszak, amit Magyarországon meg lehetett tanulni a párt és a kampányszervezésről, azt megtanultam. Most ki akarom próbálni magam a szakmai-kormányzati területen is. Az elmúlt négy évben ugyanakkor a Fidesz informatikai és telekommunikációs munkacsoportját is vezettem, készültem erre a feladatra.

(Kühne Gábor, Heves Megyei Hírlap)