FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Nő az uniós egyetértés a gazdasági koordináció fokozásáról
|
|
Egyre szélesebb körű az egyetértés az európai uniós tagországok között arról, hogy milyen módon lehet növelni a gazdaságpolitikai együttműködést az EU-ban - hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke kedden Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén. |
|
Létrehozva: 2010. június 15., 22:17 | Utoljára frissítve: 2010. június 15., 22:19 |
A tagországok állam- és kormányfői csütörtökön találkoznak Brüsszelben, és egyik fő témájuk a koordináció - az uniós szakzsargon szerint a gazdasági kormányzás - fokozása lesz.
Az EP legnagyobb frakcióinak vezetői ugyanakkor strasbourgi közös nyilatkozatukban arra intettek, hogy a közös gazdaságpolitikai törekvések irányítását az Európai Bizottságra kell bízni.
Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök előző nap szintén állást foglalt az uniós tagországok közti gazdaságpolitikai együttműködés szorosabbá tétele mellett, ám a frakcióvezetők szerint ennek irányítását az EU végrehajtó testületére kell hagyni, nem pedig a nemzeti érdekektől vezérelt tagállamokra.
A kereszténydemokrata, a szocialista, a liberális és a zöld EP-frakció vezetői azt is sürgették, hogy ezekbe a törekvésekbe - figyelembe véve az uniós intézményrendszer korszerűsítésére a Lisszaboni Szerződéssel tett lépéseket - vonják be az Európai Parlamentet is. "Ne tegyenek továbbra is úgy, mintha semmi nem változott volna" - szögezték le közös sajtótájékoztatójukon.
Hozzászólt Barroso meghallgatásához Győri Enikő (Fidesz) is, aki szerint az EU-ban egyszerre három területen kell azonnal és összehangoltan előrelépni: a gazdasági kormányzás, a hosszú távra szóló növekedési stratégia és a pénzügyi szolgáltatások területén. Emellett nem szabad megfeledkezni a hagyományos együttműködési területekről, a közös mezőgazdasági politikáról és a felzárkóztatási (kohéziós) politikáról sem.
A magyar képviselő arról érdeklődött, elkötelezett-e Barroso amellett, hogy a versenyképességet és gazdasági növekedést szolgáló tízéves programot, az EU 2020-at összhangba hozzák az említett régebbi együttműködési területekkel, az új területeken pedig minden változtatást valamennyi EU-tagország, nem csupán az eurózóna érdekeit figyelembe véve alkotnak meg.
Válaszában Barroso egyetértett az eddigi közös politikák megőrzésének szükségességével. Hangoztatta, hogy a hosszú távú növekedéséhez be is kell fektetni, és ennek egyik eszköze az EU 2020. Hozzáétette, hogy az átfogó jellegű gazdaságpolitikai törekvésekbe mind a 27 tagállamot be kell vonni.