A K&H Bank augusztus 18-án lépett a rendőrségnél. Dokumentumokat nyújtottak be arról, hogy Kulcsár Attila (már a Pannonplast-ügy kirobbanása után) öntevékenyen utalt át a Betonút Rt. számlájáról 4,2 milliárd forintot az Állami Autópálya-kezelő Rt. számlájára. A K&H szerint ez bűncselekmény volt, és kérték a pénz zárolását.
Amikor az ügy nyilvánosságra került, Csillag István közlekedési miniszter azonnal nyilatkozatot adott ki, amelyben jogi ellenlépéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha a rendőrség ténylegesen zárolná a pénzt.
A pénzt múlt pénteken, szeptember 26-án lefoglalta a rendőrség - értesült a Magyar Hírlap. A lap megszólaltatta Busch Bélát, az ÁAK Rt. jogi képviselőjét is, aki elmondta: a foglalás ellen panasszal élnek, de maga sem hisz annak sorsfordító erejében.
Nyilván nem véletlen, hogy a Magyar Hírlap ezt a tényt összeköti azzal, hogy Medgyessy Péter kormányfő tegnap soron kívüli "röpgyűlést" tartott a legfőbb ügyésszel és a nyomozásvezető rendőrökkel a K&H-ügyről.
Busch Béla azzal érvel a zár alá vétel ellen, hogy ha az ÁAK pénze állami pénz, akkor nem zárolható.
***
A helyzet bizonyos értelemben válságos.
Először is megdőlt az a kormányzati állítás, hogy Kulcsár miatt "nem érte kár az államot", hiszen minden bizonnyal az Állami Autópálya-kezelőnek 4200 millió forintja bánja a dolgot. Hogy a végén kezdjük: az ÁAK pénze nem állami pénz, ugyanis az ÁAK nem szerepel a költségvetésben.
Mint a gondola már több ízben is utalt rá, pont ez a körülmény teszi elsőrendűen érdekessé azt a lényegi problémát, hogy miért kellett még tavaly expressz sebességgel eljuttatni 13 milliárd forintot az ÁAK-hoz a Nemzeti Autópálya Rt.-től, amely viszont "állami pénzzel" él, ugyanis január 1-je óta szerepel a költségvetésben.
Másodszor is "elindult a lavina". Tarthatatlan az az értelmezés, miszerint 4,2 milliárd - és áttételesen 13 milliárd - forintról egyedül az előzetesben lévő Bitvai Miklós vezérigazgató döntött volna. A helyzet persze akkor sem jobb, ha dönthetett róla, ez esetben ugyanis az ÁAK Rt. a világon egyedülálló módon vezetett intézmény - és ez ugyancsak felveti a cég igazgatóságának, felügyelő bizottságának, no és mindenekelőtt a tulajdonosi jogok gyakorlójának a felelősségét. Ez utóbbit Csillag Istvánnak hívják. Harmadszor is rossz érzése van a megfigyelőnek, mivel a rendőrség is magyarázattal tartozik azért, amiért hat teljes hetet kellett várni a zárolásra. Általában véve is furcsa az a rendőri magatartás, amelyik az MSZP-frakciólázadás idején néhány óra alatt produkál három gyanúsítottat, aztán - a szocilázadás elmúltával - hirtelen lelassul. Kérdéses: nem az MSZP és a kormány köreihez vezető nyomok eltüntetésével foglalkoztak-e a nyomozást vezetők, nem folytatott-e kézi vezérlést a tárcavezető Lamperth Mónika belügyminiszter?
Végül be kell vallanunk: minden szimpátiánk a K&H Bank új vezetéséé, amely - ma úgy fest - egyedül harcol az igazság kiderítéséért. A Kulcsár miatt elveszett 10 milliárdból, a rendőrség által korábban zárolt néhány magánvagyontárggyal együtt, úgy látszik, 5 milliárd megkerül. A manapság elhíresült allegóriával élve: a K&H a valódi Lúdas Matyi pillanatnyilag széles e hazában.
Forrás: gondola